Australijska kompanija Strickland Metals, koja je u aprilu objavila da kupuje projekat zlata Rogozna u Srbiji za 37 miliona dolara, saopćila je da je početkom jula završila akviziciju ovog nalazišta koje krije oko 170 tona zlatnog ekvivalenta, a već krajem mjeseca naišli su na zlatnu žicu, piše eKapija.
Prema navodima eKapije, Strickland Metals je nedavno objavio obećavajuće preliminarne rezultate istraživanja koji ukazuju na značajnu geološku anomaliju u mjestu Obradov Potok. Identificirana anomalija, koja počinje otprilike 100 metara ispod površine i proteže se 400 metara u dužinu, mogla bi ukazivati na prisustvo obimne mineralizacije, što se poklapa s geohemijskim znakovima zlata i drugih minerala u uzorcima tla, prenose australijski mediji.
S četiri bušaće platforme koje aktivno rade na lokaciji i očekivanim početnim analizama, kompanija predviđa potencijalno otkriće novog ležišta, navodi Brizbejn tajms.
Ciljno područje Obradov Potok nalazi se dva kilometra zapadno od Gradine kod Novog Pazara, poznatog ležišta sličnih geofizičkih anomalija.
Osim zlata, pretpostavlja se da ima i bakra i cinka. Generalni direktor Strickland Metals, Pol Lerpinije, izjavio je da je “sjajno dobiti tako obećavajuće rane rezultate istraživanja u Obradovom Potoku”.
Geofizička istraživanja s četiri dijamantske bušilice počela su na Zlatnom Kamenu, obuhvatajući četiri bušotine širom područja Šanac, Medenovac i Bakarni kanjon jug, a sada se, s obzirom na novo otkriće, ubrzano nastavlja rad na širem projektnom području Rogozne.
Bušenja su planirana i tokom naredne godine. Do danas, više od 60 miliona dolara uloženo je u istraživanje i tehničke radove na lokaciji, što je, pored zlata, rezultiralo i pretpostavljenim resursom od 200.000 tona bakra i 360.000 tona cinka.
Izvršni direktor australijske kompanije, Endru Brej, izjavio je da Rogozna ima potencijal da preraste u jedno od najvećih nerazvijenih nalazišta zlata na globalnom nivou (s značajnim udjelom bakra i cinka). Strickland Metals Limited je australijski div koji se bavi otkrivanjem mineraliziranih sistema “svjetske klase” s fokusom na zlato i bakar.
Projekt Rogozna kupljen je od Betoota Holdings Ltd, vlasnika tvrtke Zlatna Reka Resources koja je prethodno posjedovala nalazište.