
Kožnu obuću po mjeri i želji prave već četiri generacije porodice Tandir u Sjenici. Iz radionice od desetak kvadrata cipele, poput onih sa svjetskih revija, nose mnogi u Sjenici, Novom Pazaru, ali i u inostranstvu.
Prema pričama iz radionice, u dedino i pradedovo vrijeme u Sjenici je uspješno radilo 17 obućarskih radnji. Sada samo tri, piše RTS.
“Od tih 17, sedam je bilo koji su radili cipele ručne izrade. Tada su cipele stvarno bile skupe. Meni je otac rekao da za jedan par cipela čovjek je bio u stanju da proda kravu ili dvoje ovaca”, kaže obućar Seid Tandir.

Kao dječak pomagao je ocu u izradi obuće, ali porodični posao ga nije privlačio sve dok na televiziji nije odgledao emisiju o jednom od najčuvenijih svjetskih obućara. Pravio je cipele na isti način kao njegov otac.
“Stvarno sam imao i od koga da naučim. Moj otac je radio perfektno”, ističe Seid Tandir.
Izradu je, kako kaže, modernizovao kupovinom mašine za šivenje iz 1902. godine. Sve ostalo radi na isti način kao i njegovi.
Cipele mala remek-djela
Nije redak slučaj da oni koji znaju čime se Seid bavi, donesu fotografiju cipela sa interneta i tada nastaju mala remek-djela. Naravno, takve cipele u Evropi koštaju od 500 eura pa naviše, a u Seidovoj radionici su pet do šest puta jeftinije.
Za sat vremena snimanja, mušterije su televizijsku ekipu prekidale desetak puta.
“Ovdje ti je preporuka dobra riječ, najbolja reklama za njega”, kaže jedna mušterija.

“Kako se dogovorimo, tako i bude. Tako ispadne sve, mislim da će da bude sve kako ja hoću”, naglašava druga mušterija.
Cipele iz Sjenice nose i Rusi, najviše zahvaljujući Saidovoj supruzi Irini, Ruskinji koju je upoznao na ljetovanju.
Bavi se i popravkama, ali osim zamjene flekica, obuću koju je izradila njegova porodica do sada nije popravljao.