Close Menu
Sandzacke.rs
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Dijaspora
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Dijaspora
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
Home»Duhovnost»Islam i politika nisu suprotnosti: Gostujuće predavanje na FPN koje je otvorilo teška pitanja
Duhovnost

Islam i politika nisu suprotnosti: Gostujuće predavanje na FPN koje je otvorilo teška pitanja

Sandzacke.rsBy Sandzacke.rs27/12/2025Nema komentara3 Mins Read
Podijeli Facebook Twitter Pinterest Telegram LinkedIn Tumblr Email Copy Link
blank
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Copy Link

Dr. Seid Halilović održao je 25. decembra 2025. godine gostujuće predavanje na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu pod nazivom „Islam i političke nauke“, u okviru master predmeta Politička učenja velikih religija na studijskom programu Politikološke studije religije.

Predavanje je održano na poziv prof. dr. Marka Vekovića, prodekana za studije drugog i trećeg stepena visokog obrazovanja i vanrednog profesora FPN-a, a fokusirano je na razvoj političke nauke, filozofije i jurisprudencije u islamskoj tradiciji.

Dr Halilović, član Savjeta osnivača Centra za religijske nauke “Kom“, istakao je da se politička nauka u islamu razvijala oslanjajući se na više saznajnih izvora – religijske tekstove i predanja, teorijski i praktični razum, ali i empirijski te instrumentalni razum. Prema njegovim riječima, muslimanski mislioci su kroz historiju vodili opsežne rasprave o svim ključnim aspektima političkog života, podvrgavajući njegove vrijednosne okvire temeljnoj naučnoj analizi i kritici.

Posebno je naglasio ulogu islamske političke jurisprudencije, u okviru koje su razrađivane poruke religijskih izvora o čovjekovom praktičnom djelovanju u društvenim i političkim kontekstima. Halilović je podsjetio da su predstavnici peripatetičke, iluminativne i transcendentne filozofske škole u islamu dali izuzetno važan doprinos razvoju općih i metafizičkih principa političke nauke.

„Rezultati islamske političke filozofije predstavljaju neizostavan uvod u svaku ozbiljnu studiju političke nauke“, kazao je Halilović, naglašavajući da se bez tih temelja ne može razumjeti cjelokupan razvoj političke misli u islamskoj civilizaciji.

Upozorio je da brojni savremeni autori, koji se bave političkom mišlju u islamskom svijetu, prave ozbiljne metodološke greške jer svoje zaključke zasnivaju isključivo na modernističkim ili postmodernističkim epistemološkim principima. Prema njegovoj ocjeni, takvim pristupom religijski i metafizički aspekti islamske političke nauke bivaju svedeni na puki historijski i kulturni kontekst.

Halilović je posebno upozorio na opasnost prihvatanja pozitivističke definicije političke nauke u muslimanskim intelektualnim krugovima.

„Ukoliko muslimanski mislioci prihvate pozitivizam, politička jurisprudencija i politička filozofija klasičnog islamskog saznajnog stadija izgubit će kredibilitet. Time bismo svjedočili postepenom nestajanju autentične misaone snage muslimanske učenosti i rađanju nove vrste religije, oblikovane na marginama moderne nauke“, poručio je Halilović.

Dodao je da bi u tom slučaju politika mogla preuzeti ulogu zamjene za metafiziku i religiju, čime bi se, prema postmodernističkim obrascima, sve svelo na volju i moć čovjeka.

Na kraju predavanja, dr Halilović je zaključio da se politička misao islama ne može razvijati u kulturnom ambijentu zasnovanom isključivo na pozitivističkoj nauci. Istakao je da su islamska politička filozofija, politička nauka i politička jurisprudencija utemeljene na kognitivnom autoritetu religijskog otkrovenja i verovjesničke tradicije, te da njihov društveni utjecaj može jačati jedino kroz vjerodostojnost praktičnog, teorijskog i sakralnog razuma.

Fakultet političkih nauka islam politika Seid Halilović
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Copy Link
Previous Article“Ćacilend se pretvara u Božićno selo”: Vučić najavio da će sutra uveče početi uklanjanje šatora
Next Article Zukorlić otvoreno: Koalicija sa SNS-om ne funkcioniše, prava Bošnjaka ugrožena
blank
Sandzacke.rs

Vezani članci

Mubarek dani i noći u 2026. godini: Saznajte kada počinje Ramazan i kada su bajrami

17/01/2026

Muslimani večeras obilježavaju mubarek noć Lejletu-l-miradž

15/01/2026

Ko je Isus u islamu i zašto ga muslimani ne kite lampicama

24/12/2025
Add A Comment

Comments are closed.

NAJNOVIJI ČLANCI

Sin Ramzana Kadirova teško povrijeđen u saobraćajnoj nesreći u Groznom

Mubarek dani i noći u 2026. godini: Saznajte kada počinje Ramazan i kada su bajrami

Ministarstvo vanjskih poslova upozorava crnogorske državljane da razmotre napuštanje Irana

Ajatolah Khamenei uperio prst u Trumpa: “Odgovoran je za sve žrtve i štetu”

Četiri osobe povrijeđene u sudaru na obilaznici kod Novog Pazara

Uskoro vozom od Beograda do Budimpešte za tri sata: Planirana i linija do Beča, kraća od vožnje automobilom

Muslimanka na čelu desničara šokirala London: “Grad izgleda kao islamska utvrda, zabranite pokrivanje lica”

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • O nama
  • sandzacke.novine@gmail.com
  • privacy
  • Impressum
© 2011-2025 Sandzacke.rs. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.