Close Menu
Sandzacke.rs
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Dijaspora
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Dijaspora
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
Home»Duhovnost»Izložba o porušenim džamijama u BiH i na Kosovu tokom devedesetih godina
Duhovnost

Izložba o porušenim džamijama u BiH i na Kosovu tokom devedesetih godina

Sandzacke.rsBy Sandzacke.rs07/05/2026Nema komentara3 Mins Read
Podijeli Facebook Twitter Pinterest Telegram LinkedIn Tumblr Email Copy Link
blank
Foto: Fena
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Copy Link

Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini i Islamska zajednica Kosova upriličili su u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu Izložbu “Sjećanje u slikama: Porušene džamije devedesetih u BiH i na Kosovu” i tribinu “Kultura sjećanja i obnova identiteta: porušene džamije kao svjedočanstvo vremena”.

Cilj izložbe i tribine je afirmacija kulture sjećanja, dokumentiranje razaranja islamske sakralne arhitekture tokom devedesetih godina te promišljanje obnove identiteta kroz obnovu porušenih objekata.

Ramadan Škodra iz Islamske zajednice Kosova ističe da ta izložba govori o porušenim i teško oštećenim džamijama i kulturnom naslijeđu islamske baštine prvenstveno u Bosni i Hercegovini tokom rata, potom i na Kosovu.   

“Više govore dokumetnovane fotografije. Kao na Kosovu, tako i u Bosni i Hercegovini, upotrijebljene su iste metode, isti oblici, s istim ciljem. Nije nam namjera da ova izložba uzrokuje neku netrpeljivost među narodima, nego je cilj očuvanje kolektivnog sjećanja da se takvo nešto ne ponovi”, kazao je novinarima, prije događaja. Dodaje da je ista izložba prikazana i na Kosovu.

blank
Foto: Fena

Zamjenik reisul-uleme Islamske zajednice u BiH Enes Ljevaković kazao je da je izložba podsjećanje na strahote ratnih događanja, da bi poslali poruku da se slična situacija ne bi trebala ubuduće dogoditi nijednom narodu, nijednoj kulturi, nijednoj civilizaciji na ovim područjima, koja su pogodna za manipulaciju.

“Nadamo se da se neće ponoviti ništa slično. Želimo da se očuva mir i da svi uživaju u miru jer bez toga nema boljitka niti razvoja ekonomije na ovim područjima”  kazao je novinarima.

Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlid Hurtić ističe važnost njegovanja kulture sjećanja, podsjećanja na ono što je bilo.

“Naravno, svaka džamija nosi emociju. Današnja izložba je pokazatelj onoga što se desilo. Ko zaboravi ono što se desilo, ponovit će mu se u budućnosti “, kazao je. 

blank
Foto: Fena

Prema zvaničnmim podacima, u periodu agresije na BiH (1992. – 1995.) srušeno je 614 džamija, 218 mesdžida, 69 mekteba, četiri tekije, 37 turbeta i 405 drugih vakufskih objekata. Tokom rata na Kosovu (1998. – 1999.) spaljeno je, granatirano i oskrnavljeno 218 džamija od ukupno 560 koliko ih je bilo u to vrijeme na Kosovu.   

Današnji događaj u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu upriličen je na Dan džamija, koji je ustanovljen u znak sjećanja na 1993. godinu kad je u ranim jutarnjim satima, nakon 414 godina postojanja, u Banjaluci minirana i srušena jedna od najznačajnijih džamija u Bosni i Hercegovini i jedan od simbola toga grada – Ferhadija. Dan džamija simbolički podsjeća na stradanje, rušenje ili oštećenje brojnih džamija, mesdžida i drugih vakufskih objekata, tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu od 1992. do 1995. godine.

Izvor: Fena

BiH džamije Kosovo sjećanje
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Copy Link
Previous ArticleNovi Pazar domaćin međunarodnog Gastro festa: Više od 140 gostiju i 72 takmičara
Next Article AUTONOMIJA DA, ALI NE I NEODGOVORNOST: Mešihat odgovorio na kritike, ali pitanja ostaju bez odgovora
blank
Sandzacke.rs

Vezani članci

Od pustinjskih karavana do miliona vjernika: Manje poznate priče o odlasku na hadž

27/05/2026

Ibrahimovo iskušenje: Bogu ne treba meso, već naša iskrenost i bogobojaznost

27/05/2026

Reisul-ulema Kavazović: Ostanimo vjerni sebi i svojoj vjeri

26/05/2026
Add A Comment

Comments are closed.

NAJNOVIJI ČLANCI

Od rodnog Sandžaka, preko Škotske, do Emirata: Selma svijet osvaja znanjem

Gusinje: Pronađeno tijelo planinarke koja je pala u provaliju na Prokletijama

Tragedija kod Novog Pazara! Muškarac poginuo nakon prevrtanja traktora

U Novom Pazaru održan panel o podršci djeci sa smetnjama u razvoju: “Zajednica mora brinuti zajedno”

Alija Sirotanović, rudar koji je postao simbol Jugoslavije

Udruženje Sahar organizovalo zdravstveno-edukativnu akciju u Tutinu: Više od 200 građana učestvovalo

Dok mu zemlja gori, Edi Rama za sve krivi Iran i objavljuje bizarne AI snimke u mini suknji

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • O nama
  • sandzacke.novine@gmail.com
  • privacy
  • Impressum
© 2011-2025 Sandzacke.rs. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.