Čega su se dosjetili u Bošnjačkom nacionalnom vijeću: pored redovnog budžeta koji dobijaju od države, kao i sredstava iz Novog Pazara i sandžačkih općina, sada traže i dio kolača iz budžeta Autonomne pokrajine Vojvodine. BNV je uputilo dopis predsjednici Pokrajinske vlade AP Vojvodine, Maji Gojković, sa zahtjevom da se izmjenom pokrajinskih akata omogući ravnopravan tretman svih nacionalnih vijeća, uključujući i ona čije sjedište nije na teritoriji Vojvodine, saopćeno je iz BNV-a.
U dopisu se navodi zamisao da bi trebalo izmijeniti postojeću odluku kojom se regulišu kriteriji za dodjelu budžetskih sredstava, kako bi se finansijska podrška odnosila i na nacionalna vijeća van Vojvodine. Na taj način bi i Bošnjačko nacionalno vijeće bilo uključeno u programske aktivnosti planirane budžetom AP Vojvodine za 2026. godinu.
BNV podsjeća da su nacionalna vijeća, u skladu sa Zakonom o nacionalnim savjetima, ravnopravna tijela sa posebnim ovlaštenjima, te da imaju pravo na finansiranje i iz budžeta Republike Srbije, kao i iz budžeta autonomnih pokrajina.
“Sadašnja pokrajinska odluka diskriminiše sedam nacionalnih vijeća čije sjedište nije u Vojvodini, među kojima je i Bošnjačko nacionalno vijeće. Ustav Republike Srbije garantuje ravnopravnost i zabranu diskriminacije po svim osnovama, uključujući i nacionalnu pripadnost. Institucionalna podrška mora biti jednaka i dostupna svim nacionalnim zajednicama na teritoriji Srbije“, navodi se u saopćenju.
Zahtjev Bošnjačkog nacionalnog vijeća (BNV) u ovom kontekstu potpuno je besmislen, jer Vijeće nema zakonsko sjedište niti ovlaštenja za pokretanje administrativnih ili budžetskih procedura na ovom prostoru. Da su, primjerice, imali dovoljno razuma da otvore Ured u Subotici, situacija bi možda bila drukčija. Ovako, zahtjev je ne samo pravno neutemeljen, nego se jasno pokazuje kao politički manever, simbolički potez bez ikakve stvarne mogućnosti implementacije ili praktičnog učinka.
