Gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac rekao je danas da lokalna samouprava ne raspolaže podacima o nacionalnoj strukturi zaposlenih.
On je na okruglom stolu “Ka odgovarajućoj zastupljenosti pripadnika bošnjačke nacionalne manjine u javnoj upravi – odgovor zajednice“, koji je organizovala Akademska inicijativa “Forum 10“, ocijenio da je “situacija u lokalnoj samoupravi povoljnija u odnosu na neke republičke institucije“.
Učesnici ovog skupa su se složili da je ključni problem prikupljanje podataka o pripadnicima manjina u javnoj upravi, jer su to posebno osjetljive informacije, koje se mogu dobiti samo na osnovu saglasnosti zaposlenih, prenosi portal Freemedia.
Biševac je potvrdio da je upravo to i razlog što ni oni nemaju takve podatke.
Na skupu je zaključeno da odgovarajuća zastupljenost Bošnjaka, ali i drugih nacionalnih manjina, u državnim i lokalnim javnim ustanovama i preduzećima predstavlja jedno od najvažnijih otvorenih pitanja politike prema manjinama u Srbiji.
Prema riječima Esada Džudža, iz Centra za bošnjačke studije (CBS), rezultati istraživanja koja su u prethodnom periodu rađena pokazali su “podzastupljenost Bošnjaka u šest sandžačkih opština u policiji, sudstvu, zdravstvu, školstvu i lokalnoj samoupravi“ i da nakon razgovora na lokalnom nivou “sljedeća adresa za razgovor jesu predstavnici/ce državnih institucija“.
Koordinator “Foruma 10“ Teo Taraniš kaže da se na ovaj problem konstantno ukazuje u godišnjim izvještajima Evropske komisije o napretku Srbije u evrointegracijima.
“Opredeljenost i pokušaj države da se bavi njegovim rešavanjem ogleda se u merama predviđenim Akcionim planom za Poglavlje 23 koji, između ostalog, pokriva pitanja od značaja za nacionalne manjine. Određeni pomaci su učinjeni, prije svega u smislu izmjene određenih zakonskih rješenja, ali je i dalje problem prikupljanje“, rekao je Taraniš.
On je istakao da je bez postojanja relevantnih podataka o nacionalnoj pripadnosti zaposlenih veoma teško dalje planirati i sprovoditi mjere koje bi trebalo da dovedu do postizanja srazmjerne zastupljenosti manjina u institucijama i ustanovama sa javnim ovlašćenjima, te da će to biti veliki izazov za državu u narednom periodu.
Ovaj okrugli sto je dio šire inicijative pokrenute sa ciljem da kroz dijalog relevantnih aktera na lokalnom i nacionalnom nivou omogući analizu trenutnog stanja i definisanje preporuka za unapređenje stanja u ovoj oblasti.
Skup je organizovan uz podršku Fondacije za otvoreno društvo u Srbiji.
Izvor: Freemedia