Close Menu
Sandzacke.rs
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Dijaspora
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Dijaspora
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
Home»Featured»BNV da se javno distancira od albanizacije sandžačkih Bošnjaka
Featured

BNV da se javno distancira od albanizacije sandžačkih Bošnjaka

Sandzacke.rsBy Sandzacke.rs08/03/2023Updated:08/03/2023Nema komentara2 Mins Read
Podijeli Facebook Twitter Pinterest Telegram LinkedIn Tumblr Email Copy Link
blank
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Copy Link

Od formiranja prvog saziva nacionalnog vijeća Bošnjaka u Republici Srbiji prošlo je već 20 godina. Te daleke 2003. godine, na inicijativu tadašnjeg ministra za nacionalne i etničke zajednice u Vladi SRJ Rasima Ljaiića, formiran je ovaj organ sa ciljem ostvarivanja prava nacionalnih manjina u domenu kulture, obrazovanja, informisanja, kao i službene upotrebe jezika i pisma.

U decembru 2022. godine predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Sandžaka, Sulejman Ugljanin i Stranke pravde i pomirenja, Usame Zukorlić potpisali su sporazum o formiranju programske većine u Bošnjačkom nacionalnom vijeću i tako preuzeli vođenje ove institucije.

Novoizabrana predsjednica Bošnjačkog nacionalnog vijeća dr. Misala Pramenković obećala da će raditi u interesu svih Bošnjaka u četiri važne oblasti te da će nastaviti gdje se stalo. Tada je, također, izjavila da je “ovo historijski korak za unapređenje prava Bošnjaka“.

https://www.tiktok.com/@sandxhakshqipe/video/7206979375282064645?is_from_webapp=1&sender_device=pc&web_id=7172640621634192902

Od toga historijskog koraka nismo daleko odmakli. Bošnjačko nacionalno vijeće i dalje se bavi stvarima koje nisu u njegovoj nadležnosti, a potpisnici koalicionog sporazuma, svaki u svojem svijetu, tumače pravce djelovanja ovoga tijela.

Tako Ugljanin i dalje “predstavlja sve Bošnjake“, te se “ozbiljno” bavi rješavanjem pitanja odnosa Kosova i Srbije, a često i rješava pitanja Bosne i Hercegovine. Za to vrijeme političari sa Kosova, predstavnici nevladinog sektora, novinarske ekipe, i dalje uveliko idu po selima Sandžaka i Bošnjake ubjeđuju da su Albanci.

@sanxhakshqipe

#prekaz #kosovo #sanxhak #albania #bosna #shqip #🇦🇱 Hvala moja omladino❤️

♬ Originalton – SanxhakShqipe🇦🇱

Budući da nekih vidljivih aktivnosti u Bošnjačkom nacionalnom vijeću nema, stiče se utisak da se zaista nastavilo po starom, te tražimo da se Bošnjačko nacionalno vijeće javno izjasni po pitanju albanizacije Bošnjaka i ogradi od ovakve dosadašnje prakse. To bi bio najbolji dokaz da su kadrovi SPP-a “oslobodili” zarobljeno BNV, kako su obećavali u kampanji.

Izvor: Sandzacke.rs

@sanxhakshqipe

♬ Originalton – SanxhakShqipe🇦🇱

albanizacija BNV
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Copy Link
Previous ArticleFrancuski analitičar: Amerikanci se užasavaju raspada Rusije, ali to je mogući ishod rata u Ukrajini
Next Article Ljajić: Nisam bio u političkoj ilegali, spremam stranačku infrastrukturu za sljedeće izbore
blank
Sandzacke.rs

Vezani članci

Selma Kučević na slavi kod pravoslavnog paroha u Tutinu: Ručku prisustvovao i mitropolit Teodosije

08/08/2026

Skupocjeni gliser izgorio na Pazarskoj plaži, policija utvrđuje vlasnika i uzrok požara

08/08/2026

Novopazarac uhapšen u Crnoj Gori: Auto-putem vozio čak 219 kilometara na sat

07/08/2026
Add A Comment
Leave A Reply Cancel Reply

Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.

NAJNOVIJI ČLANCI

Incidenti širom Evrope: Dron iz Rumunije ušao u Bugarsku i eksplodirao blizu gasovoda, letjelice uočene i u Njemačkoj

Selma Kučević na slavi kod pravoslavnog paroha u Tutinu: Ručku prisustvovao i mitropolit Teodosije

Zaboravio suprugu na granici pa nastavio prema Njemačkoj: “Jesi li ti normalan?”

Kurti gađan jajima tokom sjednice Skupštine Kosova, sjednica prekinuta

Asfalt stigao u Žirački Dolac: Mještani novopazarskog sela riješili višegodišnji problem

Skupocjeni gliser izgorio na Pazarskoj plaži, policija utvrđuje vlasnika i uzrok požara

Podignuta optužnica protiv Novopazarca zbog brutalnog napada, pritvor mu produžen

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • O nama
  • sandzacke.novine@gmail.com
  • privacy
  • Impressum
© 2011-2025 Sandzacke.rs. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.