Čestitku povodom Dana Sandžaka uputilo je Bošnjačko vijeće u Crnoj Gori:
“Danas je 75 godina od osnivanja ZAVNOS–a (Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobodjenja Sandžaka).
ZAVNOS je osnovan 20. novembra 1943. godine, na prvom, konstitutivnom zasijedanju u Pljevljima na kojem je učestvovalo 252 delegata iz svih djelova Sandžaka, sa ciljem ostvarivanja borbenog i političkog jedinstva svih antifašističkih snaga na teritoriji Sandžaka. Za prvog predsjednika predsjedništva ZAVNOS–a izabran je prof. Sreten Vukosavljević a njegov zamjenik bio je Murat ef. Šećeragić, muftija, šerijatski sudija i povjerenik Islamske vjerske zajednice za Sandzak, Crnu Goru i Srbiju u Kraljevini Jugoslaviji.
Formiranje ZAVNOS–a inicirano je od strane AVNOJ–a, a sam čin formiranja i postojanja ZAVNOS–a u ondašnjem društveno – političkom i teritorijalnom uređenju Jugoslavije predstavljao je čin formiranja i postojanja jedne federalne jedinice jugoslovenske države i davao je jasnu perspektivu za takvu poziciju i u budućoj Jugoslaviji koja bi se formirala nakon konačnog oslobođenja.
ZAVNOS, i sve što je ovo vijeće značilo za teritoriju Sandžaka, prestao je da postoji 29. marta 1945. g. kada je na inicijativu AVNOJ–a, na svom drugom i posljedjem zasijedanju ZAVNOS raspušten uprkos volji i očekivanjima apsolutne većine vijećnika ali i stanovništva Sandžaka bez obzira na njhovu nacionalnu i vjersku pripadnost.
Značajan doprinos radu ZAVNOS–a dali su bošnjački ugledni ljudi i intelektualci sa prostora Sandžaka iako sastav ZAVNOS-a nije ni približno odražavao stvarnu nacionalnu, vjersku niti teritorijalnu strukturu stanovništva Sandžaka.
Bošnjačko vijeće u Crnoj Gori koristi priliku da crnogorsku, sandžačku i širu javnost podsjeti na značajan doprinos Bošnjaka antifašističkoj, narodnooslobodilačkoj borbi ističući da Bošnjaci antifašizam ponosno baštine kao tradiciju i ubjeđenje, kao dio univerzalnih vrijednosti koje su utkane u samu srž bošnjačkog nacionalnog identiteta a da su svojim doprinosom u borbi protiv jedne od najvećih globalnih prijetnji slobodi i čovječnosti u kompletnoj ljudskoj historiji pokazali svoju punu privrženost univerzalnim civilizacijskim vrijednostima na kojima počiva čovječanstvo, poput demokratije, slobode, tolerancije, solidarnosti i borbe protiv svih vidova ekstremizma i totalitarizma.
Mi takođe podvlačimo da su Bošnjaci i danas, kao i tada, čvrstog antifašističkog opredjeljenja smatrajući ga univerzalnom moralnom dužnošću koje u svojoj konačnici teži ostvarivanju apsolutne društvene jednakosti svih ljudi.
Želimo na kraju da pozovemo državne organe, institucije, političke partije, vladine i nevladine organizacije i sve ljude da čuvaju i promovišu antifašističke tekovine kao naslijeđe iz prošlosti ali i kao aktivno opredjeljenje sadašnjosti i budućnosti smatrajući da je antifašizam potreban danas isto kao u vrijeme vladavine tog ekstremno desničarskog terora u Evropi jer je fašistička prijetnja sve prisutnija a rast političkih snaga desničarskih opredjeljenja sve očigledniji.
Na kraju, Bošnjačko vijeće u Crnoj Gori svim Bošnjacima i Bošnjakinjama i svim građanima Sandžaka čestita Dan Sandžaka, uzimajući u obzir činjenicu da je Crna Gora članica NATO – a u poodmakloj fazi evropskih integracija, iskazujući uvjerenje da će i Republika Srbija, prihvatajući vrijednosne sisteme koje dijele NATO i EU snažnije krenuti u istom pravcu ostvarivanja Sandžaka kao moderne, prekogranične regije u okviru Evropske unije. U tom svijetlu vidimo ostvarivanje dugogodišnje težnje Bošnjaka Sandžaka da u društvu koje antifašizam, pravdu, slobodu, jednakost i solidarnost baštini kao najveće vrijednosti, žive zajedno, sa ostalim narodima, bez graničnih, administartivnih i drugih barijera”, navodi se u saopštenju.