Slučaj u Predškolskoj ustanovi “Miša Cvijović” u Prijepolju otvorio je složeno pitanje tumačenja unutrašnjih pravilnika i njihovog odnosa prema ljudskim pravima, slobodi vjeroispovijesti i profesionalnom angažmanu.
Piše: Nedžad Smailagić
Direktorica te ustanove, Violeta Tošić, potvrdila je, u izjavi za jedan srpski tabliidni portal, da se u toj ustanovi sprovodi diskriminacija prema djevojkama koje nose hidžab, a koje su aplicirale za stažiranje i radno mjesto vaspitača u toj ustanovi.
Direktorica Tošić, izjavila je da su tvrdnje o diskriminaciji koje su iznijele dvije žene iz Prijepolja, Selma Fejzić i Mirsada Memović, neutemeljene i da se njene odluke temelje isključivo na važećem Pravilniku ustanove iz 2018. godine. Ona je naglasila da je Pravilnik jasno definirao pravila ponašanja i odijevanja, te da se ta pravila jednako odnose na sve vjeroispovijesti i njihova vidljiva obilježja, a ne samo na hidžab.
“Nema govora o bilo kakvoj diskriminaciji . Ako neko to zaista misli, da bilo koga diskriminišem po vjerskoj, ili bilo kojoj drugoj osnovi, samo zbog toga što postupam po Pravilniku ustanove iz 2018. godine, postoje nadležne institucije i neka se njima obrate. Inače, Pravilnik ustanove se ne odnosi samo na hidžab, već i na sva druga vidna, verska obeležja svih religija”, kazala je direktorka Tošić.
No, zapravo ključna dilema leži u tumačenju i primjeni tog Pravilnika koji, prema riječima direktorice, treba da osigura profesionalnost radnog prostora. Postavlja se pitanje: Da li takav pristup zapravo predstavlja prikrivenu diskriminaciju?
Iako je direktorica Tošić svojom izjavom u medijima htjela ukazati na navodno načelo jednakog tretmana, zapravo je objavljivanjem sadržaja tog Pravilnika (selektivno u nekim tabloidnim medijima) otkrila njegovu suštinski diskriminirajuću odredbu.
Ustav Republike Srbije u članu 43. definiše pravo na slobodu vjeroispovijesti: “Jemči se sloboda misli, savjesti, uvjerenja i vjeroispovijesti, pravo da se ostane pri svom uvjerenju ili vjeroispovijesti ili da se oni promjene prema sopstvenom izboru”. Mirsada Memović, jedna od kandidatkinja, upravo na to ukazuje kao temeljnom problemu – njeno ustavno pravo se dovodi u pitanje internim aktom ustanove.
Iako je direktorica Tošić, za Danas, obećala da neće da se obraća javnosti sve dok ne dobije mišljenja od nadležnih institucija, kojima su se obratili sa kompletnom dokumentacijom i svojim normativnim aktima, ona se oglasila na jednom srpskom tabloidnom portalu.

U Pravilniku Predškolske ustanove “Miša Cvijović” u Prijepolju postoji odredba u kojoj stoji da se ne dozvoljava isticanje vjerskih obilježja na vidljivim mjestima na tijelu zaposlenih (krst, brojanica, polumjesec i zvijezda, hidžab), čime se hidžab kao odjevni predmet koji predstavlja satavni dio prakticiranje vjere muslimanki predstavlja vjerskim simbolom, iako on to nije. Krst, zvijezda i polumjesec jesu vjerski simboli, ali hiždab nije vjersko obilježje i njegovo nošenje ne predstavlja vjerski, niti nacionalni simbol nego je prije svega, pravo na vjeru ili uvjerenje i predstavlja segment prakticiranja vjere koji je na našem području prisutan preko 500 godina.
Postavlja se pitanje zašto se odredbom Pravilnika isključivo zabranjuje hidžab kao dio odjeće muslimanki ali ne i, po toj logici, upotreba marame koju nose monahinje, ali i žene u katoličkoj crkvi-časne sestre. Međutim, jasno je da se radi o diskriminatorskoj odredbi, a ne navodnom poštovanju načela jednakog tretmana.
Prema odredbama ovog Pravilnika monahinje ili katoličke časne sestre bez problema bi mogle biti zaposlene u ustanovi koji predvodi direktorca Tošić, jer se u njemu ne navodi zabrana nošenja marame, kojom one, na istovetan način kao muslimanske vjernice, pokrivaju glavu.
Zabrana nošenja hidžaba uposlenicama ustanova u obrazovanju predstavlja direktno kršenje ljudskih prava, prava na slobodu vjere i uvjerenja, prava na slobodu izbora, prava na rad i niz drugih prava koja ova odluka narušava. Bošnjakinje koje nose hidžab trebaju i moraju imati ista prava kao i svaka druga građanke Srbije, u svim sferama javnog života.
Izvor: Sandzacke.rs