Skupština Srbije je nastavila je danas vanrednu sjednicu s 60 tačaka dnevnog reda, uključujući Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.
Autor: Nedžad Smailagić
Raspravljalo se i o prijedlogu zakona o pretplati za Radio-televiziju Srbije (RTS), gdje je opozicija izrazila nezadovoljstvo načinom na koji javni servis informiše građane, tvrdeći da RTS ne obavlja svoju funkciju objektivno i istinito.
Poslanica Dragana Rakić (DS) predložila je smanjenje takse na 40 dinara, ističući nedostatak transparentnosti u trošenju sredstava prikupljenih putem pretplate.
Rakić je rekla je da su podnijeli amandman kako bi RTS pomogli da RTS pomogne Aleksandru Vučiću da održi obećanje da će se pretplata za RTS ukinuti.
“Javni medijski servis je postao propagandni servis SNS-a. Predlažemo da ove izmjene Zakona krenu da se ispunjavanju 15 dana od donošenja, jer je 15 dana adekvatan period da se upravi RTS-a omogući da se pripreme za ukidanje pretplate”, rekla je Rakić.
Poslanica SDA Sandžaka Selma Kučević navela je da je ova stranka protiv povećanja takse za javni servis, jer ne služi građanima Srbije, te da nedostaju informacije na bosanskom jeziku. Upitala je zašto bi Bošnjaci podržali povećanje takse kada RTS negira identitetska pitanja bošnjačkog naroda i pozvala sve bošnjačke predstavnike da budu protiv povećanja pretplate.
Kučević je naglasila da je neprihvatljivo dodatno finansiranje RTS-a koje opterećuje građane, posebno iz perspektive Bošnjaka u Srbiji.
“Jedan od ključnih problema jeste potpuni nedostatak informacija na bosanskom jeziku na RTS-u. Bošnjaci nemaju pristup niti jednom informativnom, kulturno-zabavnom ili obrazovnom programu na svom maternjem jeziku putem javnog servisa”, rekla je Kučević, naglašavajući da je ovo pitanje identiteta i priznavanja jezičkih prava.
Ona je takođe ukazala na diskriminatorne prakse RTS-a prema Bošnjacima i nepoštovanje zakona o zaštiti prava nacionalnih manjina.
“Alarmantno je to što je na zahtjev Bošnjačkog nacionalnog vijeća za osnivanje redakcije na bosanskom jeziku, reakcija bila takva da je prosto zadirala u negiranje bosanskog jezika kao maternjeg jezika Bošnjaka. Ovaj akt nije samo ignorisanje zakona o zaštiti prava nacionalnih manjina, već i ignorisanje univerzalnih ljudskih prava i međunarodnih konvencija koje Srbija treba da poštuje”, dodala je Kučević.
Kučević je istakla da diskriminacija koju RTS provodi nad Bošnjacima nije samo moralno problematična, već i pravno sporna. “Povjerenica za zaštitu ravnopravnosti nedvosmisleno je utvrdila da je RTS diskriminisao Bošnjake, ali uprkos tome nema vidljivih koraka ka ispravljanju ili kažnjavanju odgovornih”, naglasila je ona.
Politička dimenzija problema takođe je izražena kroz tretman stranke Demokratske akcije Sandžaka, kazala je Kučević.
“Kao parlamentarna stranka, ona mimo izborne kampanje nema niti jedan minut na ovom javnom servisu. Takođe, doživjeli smo sistematsko kažnjavanje naše stranke prilikom jedne od izbornih kampanja zbog negativnog izvještavanja”, rekla je Kučević i dodala:
“Ovo nije samo pitanje pristrasnosti ili loše novinarske prakse. Dovodi se u pitanje integritet javnog servisa kao nepristrasnog izvora informacija. U kontekstu zakona o finansiranju RTS-a, postavlja se legitimno pitanje zašto bi Bošnjaci ili bilo koji predstavnici nacionalnih zajednica podržali dalje finansiranje institucije koja otvoreno zanemaruje njihove interese, negira njihov jezički identitet i aktivno doprinosi političkoj marginalizaciji”.
Kučević je zaključila svoj govor pozivajući sve predstavnike Bošnjaka i ostalih nacionalnih zajednica da se pridruže u odbijanju podrške zakonu dok se ne riješe fundamentalni problemi diskriminacije i nepravde koje RTS perpetuira.
“Pozivam sve predstavnike Bošnjaka ili ostalih nacionalnih zajednica, jer znam da su generalno nezadovoljni zastupljenošću na ovom javnom servisu, da se pridruže u odbijanju podrške ovakvom zakonu sve dok se ne postigne pravično rješenje koje uključuje poštovanje jezičkih prava i ukidanje svih oblika diskriminacije na ovom javnom servisu”, kazala je na kraju svog obraćanja Kučević.
Izvor: Sandzacke.rs