Velika halabuka proteklih dana podigla se zbog odluke Mešihata Islamske zajednice u Sandžaku kojom su ovlasti oblasnih muftija prebačene na glavnog muftiju Mevluda ef. Dudića. Dubljom analizom tih reakcija vidi se da je u javnosti prvenstveno sporna odluka Mešihata koja se tiče pozicije muftije Abdurrahmana ef. Kujevića.
Piše: Feriz Alibašić
Njegova smjena sa pozicije muftije sandžačkog izazvala je snažne reakcije u vjerskim i političkim krugovima, dok slične promjene vezane za muftije Rešada ef. Plojovića i Nedžada ef. Hasanovića nisu izazvale značajnije reakcije i uglavnom se i ne pominju.
Detaljnija analiza situacije, međutim, otkriva kompleksnu pozadinu koja nadilazi puku administrativnu promjenu. Posebno je zanimljivo da su najglasnije reakcije došle iz redova Stranke pravde i pomirenja (SPP). Kampanja je započela u zatvorenim komunikacijskim grupama na Viberu i WhatsAppu, a potom se proširila na društvene mreže. Uslijedila su saopćenja dijasporskih organizacija koje su povezane sa SPP-om.
Lider SPP-a, Usama Zukorlić, također se uključio u cijelu stvar, tvrdeći da je njegovim angažmanom “spašeno” Muftijstvo sandžačko, iako ono zvanično nije bilo ni ukinuto.
Ovakva retorika podsjeća na prethodne situacije u kojima su političke stranke pokušavale da koriste vjerske institucije za jačanje svog uticaja, kao što je bio slučaj i 2007. godine kada je jedna druga stranka – SDA Sandžaka, pokušala da preuzme pod svoju kontrolu Islamsku zajednicu.
Šutnja ključnog aktera
No, možda najlicemjerniju ulogu u svojvrsnoj hajci, koja se danima vodi na rukovodstvo Mešihata, ima upravo Abdurrahman ef. Kujević. Njegova šutnja i nedostatak jasnog stava dodatno komplikuju situaciju, jer ostavlja prostor za spekulacije da i dalje podržava hajku protiv rukovodstva Mešihata. To što do sada nije javno izrazio svoj stav o odluci Mešihata, dodatno produbljuje sumnje u njegove motive.
Izvori bliski situaciji ukazuju da Kujević, dok javno sjedi uz bok s Dudićem i Plojovićem i formalno prihvata odluke Mešihata, istovremeno podstiče određene strukture na protivljenje rukovodstvu.
Postavlja se logično pitanje zašto Kujević šuti? Zašto, kao muškarac i imam, jasno ne kaže svoj stav. Zašto ili ne kritikuje ili ne podrži odluku Mešihata? Da li je zapravo jedino sporna njegova stolica, pa je zbog toga spreman “zapaliti” cijelu instituciju.
No, pravo je pitanje da li Kujević zapravo ima uopšte legitimitet da bude na čelu sandžačkog muftijstva? Prema dostupnim informacijama, on nema podršku čak ni u svom rodnom kraju, Rožajama, gdje niti jedan džemat ne podržava njegovu poziciju. Čak ni džamija u njegovom rodnom selu nije pod njegovom jurisdikcijom, već pripada Rijasetu Islamske zajednice u Crnoj Gori, kojim upravlja Rifat ef. Fejzić.
Hajka na rukovodstvo Mešihata?
Reakcije na odluke Mešihata, prema mišljenju određenih političkih analitičara, imaju sve karakteristike organizovane hajke. Kako navode, umjesto da se rasprava vodi na konstruktivan način, kroz dijalog i konsenzus, situacija je eskalirala u napade na rukovodstvo Mešihata.
Dobri poznavaci političkih prilika u Sandžaku ocjenjuju da je cijela stvar navodno koordinirana od strane Kujevića i SPP-a, sa ciljem da se destabilizuje trenutno rukovodstvo i stvori prostor za preuzimanje kontrole nad Islamskom zajednicom.
Stavovi iznijeti u tekstu su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije Portala Sandžačke.
Izvor: Sandzacke.rs