U više navrata prethodnih godina imala sam neprijatnosti tako što sam doživjela diskriminaciju od strane aerodromskih službenica obezbjeđenja u Nišu i Kraljevu zbog moje jverske nošnje, odnosno marame, hidžaba. Odvođena sam u kabine na pretres, gdje mi je traženo da skinem maramu, kako bi aerodromska službenica izvršila neku provjeru, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Hurija Fetić iz Novog Pazara, teološkinja i profesorica vjeronauke u jednoj osnovnoj školi u tom gradu.
Ona je ispričala da za nju na većini aerodroma u Srbiji nisu imali razumevanja čak ni kada je putovala sa malom decom.
To je bio razlog što je Fetić sa porodicom, ali i druge muslimanke u Srbiji koje su doživjele slične neprijatnosti, uglavnom putovala sa aerodroma u Beogradu.
Međutim, kako je rekla za RSE, i tamo se nedavno desila gotovo ista situacija.
Poseban vid diskriminacije je njena izjava, citiraću: “Molim vas, moramo vas pretresti, zbog vaše vjerske nošnje”, ističe Hurija Fetić
“Prije par nedelja, konkretno 13. avgusta, na beogradskom aerodromu nakon prelaska sigurnosne provere prišla mi je službenica obezbjeđenja i prvi put na ovom aerodromu, a putovali smo mnogo puta, od mene je zatražila da pređem u kabinu za pretres. Poseban vid diskriminacije predstavlja neka njena izjava, citiraću je: ‘Molim vas, moramo vas pretresti, zbog vaše vjerske nošnje’. Osjećala sam se veoma diskrimisano, kao građanin drugog reda, svi su u mene gledali”, ispričala je Fetić.
Ističe da se ovo dešavalo mnogim ženama u njenoj porodici, prijateljicama i koleginicama.
“Imala sam prilike da putujem sa mnogih aerodroma, u Evropi i šire, a nisam imala nigdje nikada sličnu situaciju kao ove koji mi se dešavaju u našoj zemlji”, kaže Hurija.
Ona je nakon ovog slučaja podnijela žalbe i pritužbe aerodromskoj upravi, ali i političkim bošnjačkim predstavnicima u Narodnoj skupštini, kao i poverenici za ravnopravnost.

Usame Zukorlić na sastanku sa direktorom Aerodroma
Ovaj slučaj, ali i mnogi prije toga, bili su povod sastanka potpredsjednika Skupštine Srbije i predsjednika Stranke pravde i pomirenja (SPP) Usame Zukorlića i direktora Aerodroma Srbije Mihajla Zdravkovića krajem avgusta.
Zukorlić je za RSE rekao da je razgovor urodio plodom, odnosno da je dogovoreno da se donese nova uredba, kojom se ne nalaže da svaka osoba sa vjerskim obilježjem na glavi ide na detaljan pretres, već samo ako osnovni pregled pokaže postojanje nekog predmeta.
“Direktor mi je rekao da je primio više žalbi po tom pitanju, a uvjeravao me je da se to pravilo nije odnosilo samo na muslimanke već i na časne sestre i sveštenike. Međutim, naša informacija sa terena je da ovaj problem imaju jedino muslimanke, što ih je prilično uznemiravalo i postojala je sumnja u visok stepen diskriminacije”, kaže on.
Zukorlić ističe da je ta uredba već usvojena, ali da on nije bio u prilici da vidi sadržaj novog dokumenta.
“Iz usmenog uvjeravanja koje sam dobio od direktora da nova uredba podrazumjeva da se ne vrši detaljan pretres svakog pojedinca koji ima vjersko obilježje, već samo u slučaju da skener pokaže da postoji neki predmet. Rečeno mi je da u prethodnom periodu pravila nisu prepoznavala da na glavi može da postoji komad koji je sastavni dio odjeće, već se to tretiralo kao kapa”, riječi su Zukorlića.
Oni su sada, istakao je Zukorlić, malo bolje shvatili kulturu odjevanja muslimana.
“(…) da je hidžab deo odjeće, to nije kapa koja se skida i vraća. Napori koje je imala Islamska zajednica i mi kao stranka su urodili plodom, te se ja nadam da neće više biti problema”, naveo je.
Izvor: RSE