Prvi javni čas bosanskog jezika u Sandžaku održan je 2004. godine u Osnovnoj školi “Ibrahim Bakić” u tutinskom selu Ljeskova. Događaj je privukao veliku pažnju javnosti, jer je to bio prvi čas bosanskog jezika u tom regionu nakon zabrane upotrebe bosanskog jezika 1907. godine.
Javni čas bio je i najava da će se bosanski jezik uskoro u školama naći kao izborni nastavni predmet sve dok se u Sandžaku u potpunosti ne implementira nastava na maternjem jeziku Bošnjaka Sandžaka. Danas, petnaest godina od započinjanja tok važnog procesa za sandžačke Bošnjake, u obrazovnim ustanovama u Sandžaku kompletnu nastavu na bosanskom jeziku pohađa više od 17 hiljada djece, javlja Anadolu Agency (AA).
“Osim Novog Pazara, Tutina i Sjenice, tokom ove školske godine u nastavu na bosanskom jeziku uključena je i Osnovna škola ‘Svetozar Marković’ u Brodarevu u općini Prijepolje. Sa tom školom mi sada u Sandžaku imamo ukupno 40 obrazovnih ustanova od predškolskog do srednjeg obrazovanja u kojima se sprovodi nastava na bosanskom jeziku, a koju pohađa oko 17.500 učenika”, rekao je u razgovoru za AA predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća Esad Džudžo.
Pojedine škole u sandžačkim općinama Priboj i Nova Varoš, gdje Srbi čine većinu, uvele su tek nedavno za svoje đake, kao izborni nastavni predmet, bosanski jezik sa elementima nacionalne kulture.