Posljednjih dana, u fokusu javnosti u Prijepolju i regiji nalaze se dvije žene iz Prijepolja – Selma Fejzić i Mirsada Memović, koje tvrde da su bile izložene diskriminaciji od strane direktorice Predškolske ustanove “Miša Cvijović“, Violete Tošić. Selma Fejzić smatra da je diskriminirana jer ne može obaviti stručnu praksu u ovoj ustanovi zato što nosi hidžab, koji, kako joj je rečeno, nije u skladu s Pravilnikom o ponašanju predškolske ustanove, dok Mirsada Memović tvrdi da joj je, prilikom obraćanja za zaposlenje, rečeno da je hidžab prepreka za rad u vrtiću.
Povodom ovih događaja reagirali su ministar Usame Zukorlić, narodni poslanik Edin Đerlek, Bošnjačko nacionalno vijeće, pojedine političke stranke u Prijepolju i organizacije civilnog društva u regiji. Zvanične izjave za medije još nisu dobivene od direktorice PU “Miša Cvijović“, Violete Tošić, niti od predstavnika općine Prijepolje.
Devetnaestogodišnja Selma Fejzić iz Prijepolja je studentica prve godine Akademije vaspitačko-medicinskih strukovnih studija u Kruševcu. Prema planu rada ove obrazovne ustanove, Selma je obavezna obaviti praksu u nekoj od predškolskih ustanova u trajanju od 15 dana.
“S tim zahtjevom otišla sam u vrtić ‘Miša Cvijović’ s prijateljicom, gdje je ona primljena na praksu, a ja odbijena zbog mog oblačenja, odnosno zbog hidžaba. U razgovoru s direktoricom, rekla nam je kako u njihovom Pravilniku piše da zaposleni ne mogu imati nikakva vjerska obilježja poput mjeseca i zvijezde, krsta, brojanice i hidžaba. Pitala sam, šta da radim? Kako su me primili da studiram u Kruševcu, zašto je to problem u mom gradu, gdje žive i Srbi i Muslimani? Rekla mi je: ‘Probaj u vaš privatni vrtić’, misleći na privatni vrtić Medrese ‘Nahla’. U Medresi su mi rekli da je to privatni vrtić, da mogu obaviti praksu, ali nisu sigurni hoće li mi to priznati, budući da sam na državnom fakultetu”, ispričala je Selma Fejzić.
Nakon podnesene pismene molbe za obavljanje prakse, Selma je dobila pisani odgovor PU “Miša Cvijović“, u kojem stoji da “Ustanova omogućava studentima praksu u skladu sa zakonom i pravilnicima koji reguliraju tu oblast.“ Nakon toga kontaktirala je Predškolsku ustanovu “Neven“ u Priboju.
“Njih sam kontaktirala telefonom i rekla da nosim hidžab i kakvu sam situaciju ovdje imala. Rekli su mi da prvi put čuju za to. Čak su me pozvali da dođem, ali zbog gužve sam trebala čekati sredinu decembra. Rekli su mi da od ponedjeljka mogu početi praksu”, dodaje Selma.
Mirsada Memović je 2016. godine diplomirala na Departmanu za pedagoške i psihološke nauke Internacionalnog univerziteta u Novom Pazaru, na smjeru vaspitač. Pripravnički staž odradila je u PU “Miša Cvijović“ 2020. godine, kada nije nosila hidžab, i od tada, kako kaže, aktivno traži zaposlenje. Nakon položenog licencnog ispita u Ministarstvu prosvjete u novembru ove godine, obratila se direktorici vrtića za mogućnost zaposlenja.
“U posljednjem razgovoru, kada sam došla s položenom licencom, rečeno mi je da je Upravni odbor vrtića donio odluku da su vjerska obilježja, uključujući i hidžab, zabranjena u njihovom vrtiću. Na moje pitanje da li je to u skladu sa zakonom, s obzirom na to da po članu 43. Ustava imam zagarantirano pravo slobode vjeroispovijesti, nisam dobila nikakav odgovor. Smatram da sam diskriminirana i nepravedno odbijena, jer znam da su mnoge djevojke bile zaposlene prije mene i mog obavljenog pripravničkog staža. Također smatram da, ako mi moja vjera nalaže da budem pokrivena, a moja država mi to omogućava, ne znam zašto bi to bio problem za rad u državnoj ustanovi? Marama nipošto ne umanjuje nečije znanje i profesionalizam “, kaže Mirsada Memović.
Nakon razgovora, obratila se i pismenim zahtjevom za zaposlenje.
“U zahtjevu sam jasno naglasila da sam žena s hidžabom i pitala da li je to prepreka za rad s djecom u njihovoj ustanovi? Međutim, odgovor je glasio da pratim konkurse i da trenutno nemaju potrebu za novim kadrom. Na moje pitanje o hidžabu nisam dobila odgovor” –”, ističe Mirsada.
Svoje probleme Selma i Mirsada iznijele su na sastanku s ministrom za pomirenje, regionalnu suradnju i društvenu stabilnost, Usamom Zukorlićem, koji je u priopćenju istakao da je u društvu koje teži jednakosti važno da svi ljudi, bez obzira na vjerske ili kulturne razlike, imaju jednake šanse na radnom mjestu.
Na ove događaje reagiralo je i Bošnjačko nacionalno vijeće, koje je u saopćenju zatražilo od predsjednika općine Prijepolje, Draga Popadića, da hitno pokrene postupak zaštite prava građana diskriminiranih u općini Prijepolje, te naloži inspekcijski nadzor rada ove ustanove, u kojoj ovo nije prvi slučaj diskriminacije.
Organizacije civilnog društva iz regije osudile su svaki vid diskriminacije, dok su političke stranke pozvale na hitne korake kako bi se zaštitila ljudska prava.
Izvor: TV Forum