Salih Hot, odlazeći predsjednik opštine Tutin, zaprijetio je opozicionim partijama u lokalnom parlamentu uvođenjem prinudne uprave u ovoj opštini zbog nedolaska njihovih odbornika na skupštinsko zasijedanje.
Podsjećamo, održavanje sedamnaeste redovne sjednice Skupštine opštine Tutin, koju bezuspješno po peti put pokušavaju održati predstavnici SDA Sandžaka u lokalnom parlamentu, odloženo je prije pet dana po peti put zbog nedostatka kvoruma.
“Ukoliko u najkraćem roku političke stranke čiji odbornici ne dolaze na zasijedanje ne preuzmu odgovornost i omoguće normalan rad parlamenta, kao predsjednik opštine Tutin, preduzeću sve zakonske mjere, uključujući i uvođenje prinudne uprave, a sve u cilju zaštite interesa građana opštine Tutin”, kazao je Hot.
Hot je u obraćanju građanima priznao da sjednica lokalnog parlementa Tutina nije održana šest mjeseci, čime su se, kako je portal Sandžačke pisao u više navrata, odavno stekli uslovi za uvođenje prinudne uprave u ovoj opštini.
“Obavještavam građane Tuina da je posljednja sjednica Skupštine opštine Tutin održano 28. decembra 2022. godine. Današnje zasjedanje lokalnog parlamenta nije održano zbog odsustva odbornika SPP, grupe građana, SDP-a i SNS-a”, kazao je Hot prije nekoliko dana.
On je istako da su svim pokušajima održavanja sjednice jedino “uredno” odazvali odbornici SDA Sandžaka.
“Obavještavamo građane da odbornici partija koji ne dolaze na zasijedanje Skupštine opštine Tutin grubo krše Ustav i zakone Republike Srbije i povjerenje građana koje su dobili na izborima. Svojim nedolasko oni onemogućavaju donošenje odluka i drugih akata koji su važni za svakodnevni život građana Tutina. Pozivam sve političke partije čiji odbornici ne dolaze na zasijedanje Skupštine da preuzmu odgovornost i odgovarajuće mjere kako bi se deblokirao rad Skupštine opštine Tutin i omogućio normalan život naši građana”, rekao je Hot u svom obraćanju.
Prijetnja odlazećeg predsjednika opštine Tutin opoziciji nasmijala je mnoge u Sandžaku, obzirom da je upućena onima koji upravo sve čine da do uvođenja prinudne uprave dođe, jer je to jedini način obaranja vlasti u ovoj opštini, koju, iako zvuči paradoksalno, održava režim u Beogradu.
Izjava Hota, ocjenjuju analitičari, predstavlja jeftin trik i pokušaj prebacivanja odgovornosti na opoziciju za krah višedecenijske vlasti na čelu sa SDA Sandžaka, koja je opštinu Tutin dovela na ivicu bankrota i nikad gore stanje u svojoj modernoj historiji.
Umjesto odbijanja da shvate da sa njima niko više u Tutinu neće, odlazeća opštinska garnitura grčevito se bori za opstanak na vlasti, u čemu joj svojim postupcima zdušno pomaže režim Aleksandra Vučića i Srpske napredne stranke, omogućavajući im da van svih zakonskih okvira više od godinu dana, koliko intezivno traje parlamentarna kriza, i dalje opstaju na vlasti.
Radom lokalne samouprave, na čelu sa SDA Sandžaka koja vlast ovoj opštini obnaša od 1996. godine, nezadovoljni su građani i opozicione partije.
U nastavku ovog teksta podjećemo vas na najvažnije momente nastanka, razvoja i kulminacije političke krize u gradu na Vidrenjaku posljednjih godinu dana.
Višedecenijska neprikosnovena vlast SDA u Tutinu ozbiljno je poljuljana nakon zadnjih lokalnih izbora 2020. godine na kojima je SDA, od 37 odbornika, osvojila 18 mandata, 11 Stranka pravde i pomirenja (SPP), 5 Grupa građana “Tutin na prvom mjestu“, 2 SDP i jedan mandat SNS.
SDA nakon ovih izbora čudnom akrobatikom opstaje na vlasti, zahvaljujući do nedavno podršci jednog odbornika Srpske napredne stranke, a kasnije i dva odbornika SDP. U toj vladajućoj većini SDP je bila manjinski partner, ali i “jezičak na vagi“ u opštini u kojoj je SDA Sandžaka i dalje bila zadržala glavnu riječ.
Međutim, početkom prošle godine dolazi do inteziviranja političke krize vlasti u ovoj opštini, nakon kadrovskih promjena u lokalnom odboru Sandžačke demokratske partije, kada na insistiranje sa njihove strane dolazi do redefinisanja odnosa u tadašnjoj koaliciji sa SDA Sandžaka.
Početkom maja prošle godine dolazi do povezivanja dijela opozicije u lokalnom parlamnetu, kada SDP zajednički jezik nalazi sa Grupom građana “Tutin na prvom mjestu” Bajra Gegića.
Tada ove dvije političke opcije formiraju zajedničku odborničku grupu od sedam odbornika i donose zajedničku odluku o prestanku učešća u daljem radu lokalnog parlamenta, sve dok se, kako tada navode u zajedničkom saopćenju, ne stvore uslovi za uspostavljanje sistema vlasti koji će da odgovori interesima svih građana opštine Tutin.
Krajem maja iste godine, nakon zvaničnog poziva Stranke pravde i pomirenja u Tutinu predstavnicima opozicije oko formiranja nove skupštinske većine i prevazilaženja političke krize u ovoj opštini, dolazi i do zajedničkog sastanka u prostorijama ove partije sa delegacijom SDP i Grupe građana “Tutin na prvom mjestu”. No, razgovori tri političke opcije tu se, makar zvanično, završavaju uprkos obećanjima da će se oni nastaviti.
Kulminacija političke krize: SDA na koljenima, spremna na ustupke
Do kulminacije političke krize vlasti dolazi krajem juna 2022. godine, kada izostaje kvorum za održavanje sjednice lokalnog parlamenta Tutina. Opozicija nije došla, a nije došao ni odbornik naprednjaka, koji je dao većinu u lokalnom parlamentu.
Sjednica je održana u narednom pokušaju, nakon razgovora čelnika SDA Sandžaka i SNS, jer se jedini odbornik iz SNS vratio u skupštinsku većinu.
SDA Sandžaka u novonastalim okolnostima biva primorana na pregovore sa opozicijom, ali i sa svojim donedavnim partnerima iz Sandžačke demokratske partije, koji su nakon svoje prvobitne greške i ulaska u koalicionu vlast sa SDA u Tutinu, ipak, pokazali određeni stepen svijesti o neophodnosti promjena u Tutinu, koje očito nisu moguće sa Ugljaninovom strankom.
Kao relativni pobjednik predhodnih lokalnih izbora sa 18 odborničkih mandata SDA biva primorana na tešku borbu za dalji opstanak na vlasti. Pred njima je, u nedostatku samosvijesti o neminovnosti odlaska sa vlasti, odluka o odricanju od “komotne pozicije” i žrtvovanja jednog broja “omraženih funkcionera” iz sopstvenih redova zarad kakvog-takvog opstanka na vlasti.
U javnosti se tada, kao glavni uslov za formiranje nove vlasti, pominje zahtjev za uklanjanje trojice “najomraženijih funkcionera” SDA sa pozicija u opštinskoj upravi Tutina. Išlo se čak, prema nekim saznanjima, i do zahtjeva za njihovom marginalizacijom u matičnoj stranci.
Vrlo brzo se pokazuje da je SDA, zarad ostanka na vlasti, spremna i kadra i za takav ustupak opoziciji. Nesuglasice unutar Opštinskog odbora SDA, na čijem čelu je tada bila narodna poslanica Selma Kučević ubrzo izlaze u javnost, a strasti pokušava da smiri lično Sulejman Ugljanin, ali bez mnogo uspjeha.
Do kulminacije dolazi u trenutku kada predsjednik tutinske opštine Salih Hot smjenjuje dvojicu svojih pomoćnika i stranačkih kolega, Pajaza Jusufovića i Esada Holića. Njih dvojica su označeni kao “generatori krize“ u lokalnoj samouptavi i partiji. Zatražena je i smjena načelnika Opštinske uprave Adnana Šehovića.
Ove smjene otvorile su prostor za spekulacije o novoj skupštinskoj većini. Govorilo se da bi u koaliciju sa SDA mogli da uđu još i dva odbornika Sandžačke demokratske partije (SDP) i 5 odbornika grupe građana “Tutin na prvom mjestu“, na čijem čelu je, nekada visoki funkcioner SDA Bajro Gegić.
Do kratkotrajne koalicije ubrzo i dolazi, kada jedinstvena odbornička grupa SDP i grupe građana daje kvorum za održavanje sjednice lokalnog parlamenta i kada Bajro Gegić, nekadašnji visoki funkcioner Ugljaninove stranke, u svom prvom obraćanju sa skupštinske govornice poručuje da “oni nikad nisu ni izlazili iz SDA”.
Međutim, nakon kraćeg vremena, kada Gegić i SDP shvataju da su prevareni i uvučeni u igru samo radi namirivanja interesa funkcionera SDA Sandžaka, dolazi do nastavka parlamentarne krize jer Gegić odbija da sa svojim odbornicima dođe na skupštinsko zasijedanje, čime lokalni parlament ponovo gubi kvorum za rad i odlučivanje.
Od tada građani Tutina sjedoče grčevitoj borbi funkcionera SDA u lokalnoj samoupravi da opstanu na vlasti, bez obzira na očitu nesposobnost i nestručnost za vođenje opštine, kako bi nastavili sa unosnim aktivnostima rasprodaje ostatka opštinske imovine.
Upravo je otuđenje zemljišta tema koja živo interesuje garnituru na vlasti, jer izostankom sjednica Skupštine izostaje i verifikacija odluka Opštinskog vijeća o daljoj rasprodaji opštinske imovine, pa čak i jednoj veoma spornoj razmjeni zemljišta u Mjesnoj zajednici Detane između Opštine i lokalnog privrednika iz sela Godovo bliskog SDA Sandžaka.
Izvor: Sandzacke.rs