U posljednjem pokušaju albanskih propagandista da prisvoje kulturnu tradiciju sandžačkih Bošnjaka, Behar TV, medijski projekat Stranke demokratske akcije (SDA) Sandžaka, emitirao je skandaloznu TV emisiju na svom YouTube kanalu. Emisija na perfidan način pokušava predstaviti tradicionalnu bošnjačku svadbu u Sandžaku kao albansku.
Iako se to tokom emisije eksplicitno ne navodi, cijela njena suština je sadržana u pokušaju da se bošnjačka kulturna tradicija izjednači sa albanskom, odnosno gledaocima predstavi da se ni po čemu ne razlikuje od one u albanskim sredinama na Kosovu ili pak u sredinama u južnom dijelu Sandžaka, gdje albansko stanovništvo živi u značajnijem broju.
Tokom cijele emisije, u trajanju od skoro pola sata, niti jednom se ne pominju termini “Bošnjak” i “bošnjačko” već se isključivo sugeriše termin “pešterska svadba”. Ovaj pristup je ne samo dezinformirajući, već i uvrjedljiv za Bošnjake koji žive na Pešteri jer direktno atakuje na njihov kulturni identitet.
Unatoč pokušaju da se nametne termin “pešterska svadba”, ističemo da ovaj termin nikada nije bio u upotrebi u sandžačkoj tradiciji i da je vještački konstruiran posljednjih godina na društvenim mrežama, a plasiraju ga pojedini snimatelji svadbenih veselja. Oduvijek se ovdje govorilo sandžačka ili bošnjačka svadba, ne drugačije.
Posebno je zabrinjavajuće tendeciozno korištenje sagovornice albanskog porijekla, žene udate za Bošnjaka, koja se ni kriva ni dužna zloupotrebljava kao sredstvo velikoalbanske propagande. Ovaj potez jasno pokazuje namjeru manipulacije i zloupotrebe pojedinaca u cilju promicanja albanske nacionalističke agende.
Osim toga, pojavljivanje vođe albanske propagandističke grupe u Sandžaku Ismeta Azizija, u ulozi novinara u emisiji, svjedoči o pokušaju nametanja velikoalbanskih teza o Bošnjacima u Sandžaku kao asimiliranim Albancima. Njegovo pitanje, odnosno konstatacija koju nameće sugovrnici u emisiji, o istovjetnosti svadbi na Pešteri s onima na Kosovu, Gusinju ili Plavu, jasno govori o krajnjem cilju i namjerama velikoalbanskog propgandiste, koji želi poslati poruku i ponoviti velikoalbansku tezu o Bošnjacima u Sandžaku kao asimilovanim Albancima.
Velikoalbanski propgandisti očito računaju da među Bošnjacima u Sandžaku vlada totalna medijska nepismenost i da im ovakve i slične podvale mogu proći neopaženo i bez reakcije bošnjačkog faktora.
Očekujemo od bošnjačke javnosti da odbaci ovakve manipulacije i da se suprotstavi pokušajima prisvajanja bošnjačke kulturne baštine. Bošnjaci u Sandžaku neće dopustiti da im se identitet i tradicija potkopavaju velikoalbanskim propagandističkim metodama.
Autorica emisije je funkcionerka SDA i članica Odbora za informisanje u BNV, pa ovom prilikom apelujemo na Bošnjačko nacionalno vijeće da se ogradi od ovakvih stavova i da osudi nasrtaje na bošnjački nacionalni idntitet. Svakako je to njihova obaveza jer su jedni od glavnih finansijera YouTube kanala koji je plasirao ovakvu skandaloznu emisiju.
Izvor: Sandzacke.rs