Close Menu
Sandzacke.rs
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Dijaspora
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Dijaspora
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
Home»Featured»Odbijen amandman SDA Sandžaka o izdvajanju 600 miliona dinara za Sandžak i Bošnjake
Featured

Odbijen amandman SDA Sandžaka o izdvajanju 600 miliona dinara za Sandžak i Bošnjake

Sandzacke.rsBy Sandzacke.rs02/10/2024Updated:02/10/2024Nema komentara2 Mins Read
Podijeli Facebook Twitter Pinterest Telegram LinkedIn Tumblr Email Copy Link
blank
Foto: Screenshot/RTS
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Copy Link

Vlada i Skupština Srbije odbile su amandman Stranke demokratske akcije Sandžaka (SDA Sandžaka) kojim se tražilo izdvajanje skoro 600 miliona dinara za opštine u Sandžaku i rad nacionalnih vijeća nacionalnih manjina.

Ahmedin Škrijelj, narodni poslanik SDA Sandžaka, predložio je da se rebalansom budžeta obezbijede sredstva “samo za neke od potreba Bošnjaka i regiona Sandžak”.

On je za “Danas” potvrdio da je predložio da se u državnom budžetu za ovu godinu izdvoji 300 miliona dinara za razvoj opština u Sandžaku, koje “po stepenu razvijenosti pripadaju kategoriji nerazvijenih i devastiranih područja”.

Predložio je i da se rebalansom budžeta obezbijedi 200 miliona dinara “za završetak programa povratka protjeranih i prognanih Bošnjaka u opštinu Priboj od 1991. do 1999. godine”.

I u republičkom parlamentu je podsjetio da je taj program Vlada Srbije usvojila u novembru 2011. godine.

“Program je usvojen na inicijativu tadašnjeg ministra Sulejmana Ugljanina, a osnovni cilj je bio stvaranje uslova za povratak i održiv opstanak Bošnjaka u toj opštini”, naglašava Škrijelj.

Optužuje aktuelnu vlast da je zaustavila realizaciju tog programa, u okviru kojeg su, prije toga, izgrađene i obnovljene 84 kuće, pripremljena projektna dokumentacija za izgradnju 45 kilometara puteva i zgrade za socijalno stanovanje, te obezbijeđena poljoprivredna mehanizacija za 50 porodica.

“Ovim programom je predviđena i izgradnja komunalne infrastrukture, mjesnog centra, škole i ambulante. Zaustavljanjem ovog programa i odbijanjem amandmana, ova vlast je jasno pokazala da ne želi da osigura osnovne uslove da se Bošnjaci osjećaju sigurno, i da mogu da budu ravnopravni i slobodni”, objašnjava Škrijelj.

On je, istim amandmanom, predložio i da se izdvoji dodatnih 96 miliona dinara za jačanje rada i kapaciteta svih nacionalnih vijeća nacionalnih manjina.

Ahmedin Škrijelj rebalans budžeta SDA Sandžaka Skupština Srbije
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Copy Link
Previous ArticleProtesti u Berlinu: Tokom iranskih napada na Izrael uzvikivano “Allahu ekber” i slavljen napad
Next Article Uhapšen osumnjičeni za krađu zlata vrijednog 20.000 eura u Novom Pazaru
blank
Sandzacke.rs

Vezani članci

Divlje deponije širom općine! Odvozi li komunalno preduzeće smeće u Jagodinu ili ga zatrpava u Tutinu?

22/01/2026

Erupcija nezadovoljstva zbog smeća na Pešteri, Melajci zaprijetili: “Blokirat ćemo saobraćaj i komunalno preduzeće”

22/01/2026

BINKU: Podrška mogućem početku nastave na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru

22/01/2026
Add A Comment

Comments are closed.

NAJNOVIJI ČLANCI

Divlje deponije širom općine! Odvozi li komunalno preduzeće smeće u Jagodinu ili ga zatrpava u Tutinu?

Erupcija nezadovoljstva zbog smeća na Pešteri, Melajci zaprijetili: “Blokirat ćemo saobraćaj i komunalno preduzeće”

Ukrajina odlikovala novinara iz Crne Gore: Božidar Proročić dobio visoki državni orden!

BINKU: Podrška mogućem početku nastave na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru

Janjić tvrdi: Vučić i BIA direktno namještali izbore u SAD-u

Zukorlić poslao poruku Sandžaklijama u Bosni: Glasajte one kandidate koji dođu u Sandžak i ponude jasan program

Čas raspada: 14. vanredni kongres SKJ i politička smrt Jugoslavije

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • O nama
  • sandzacke.novine@gmail.com
  • privacy
  • Impressum
© 2011-2025 Sandzacke.rs. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.