Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u svom televizijskom gostovanju iznio je niz kontroverznih izjava o potrazi za Alijom Balijagićem, osumnjičenim za dvostruko ubistvo bračnog para Madžgalj kod Bijelog Polja. Njegove izjave izazvale su reakcije stručne javnosti zbog načina komunikacije i potencijalnih posljedica po međunacionalne odnose u regiji.
Piše: Nedžad Smailagić
“Mogu da kažem nešto od obavještajnih podataka, pronaći ćemo ga brzo,” izjavio je Vučić, dodajući da su osumnjičenom “sati odbrojani”.
“Postao je ekstremni radikalni islamista, i to imamo podatke od naših veza iz Crne Gore. Riječ je o čovjeku, ta vranješka dolina, istorijski interesantno područje odakle su Madžgalji koje je ubio. Mislim da su mu sati odbrojani. Čovjek je 30 i nešto godina proveo u zatvoru. Mi smo ga lišili slobode, znamo mi put kojim je i tada išao, kroz koja sela, nije mu ovo prvi put. Tada smo ga mi uhvatili, 2003. godine. Siguran sam u sposobnost naših momaka i neće dugo bježati”, rekao je Vučić, kako prenosi B92.
Posebnu pažnju javnosti privukla je kvalifikacija osumnjičenog kao “ekstremnog radikalnog islamiste”, što predstavlja neprimjereno uplitanje islamske vjerske komponente u jedan kriminalni slučaj.
Predsjednik je u svom obraćanju podsjetio na hapšenje istog osumnjičenog 2003. godine, naglašavajući poznavanje njegovog kretanja: “Znamo mi put kojim je i tada išao, kroz koja sela, nije mu ovo prvi put.”
U vremenu kada bi fokus trebao biti na pravdi za žrtve i efikasnosti pravosudnog sistema, svjedočimo zabrinjavajućem trendu politizacije tragičnog zločina. Nedavni događaji u Bijelom Polju, gdje su brutalno ubijeni Jovan i Milenka Madžgalj, zahtijevaju ozbiljnu društvenu i sigurnosnu reakciju, ali ne i političku manipulaciju koja može imati dalekosežne posljedice za međunacionalne odnose.
U trenutku kada se vlast u Srbiji suočava s ozbiljnim kritikama zbog propusta koji su doveli do tragedije u Novom Sadu gdje je prilikom pada nadstrešnice na Željezničkoj stanci život izgubilo 14 ljudi, primjetan je pokušaj preusmjeravanja javnog diskursa. Korištenje kriminalnog čina pojedinca za stvaranje šire društvene tenzije predstavlja opasan presedan u političkoj komunikaciji.
Međutim, stručnjaci za sigurnost i komunikacije upozoravaju da ovakav način komunikacije može imati višestruke negativne posljedice. “Predsjednikovo preuzimanje uloge glavnog komunikatora u policijskoj potrazi i uvođenje vjerske komponente u slučaj može ugroziti ne samo operativni rad službi već i međunacionalne odnose u regiji,” ističe za Sandžačke sigurnosni analitičar koji je želio ostati anoniman.
Zloupotreba historijskih paralela
Posebno zabrinjava povezivanje slučaja s historijskim kontekstom “vranješke doline” i povlačenje paralela s tragičnim događajima iz 1924. godine, kada je lažima, nakon ubistva načelnika Kolašinskog okruga Boška Boškovića, potpirena vatra koja je dovela do genocida nad Bošnjacima u Šahovićima.
Ovakvo tendeciozno povezivanje historijskih događaja s individualnim kriminalnim činom, prema stavu analitičara, može dovesti do neopravdane kolektivizacije krivice, poticanja međunacionalne netrpeljivostia i nepotrebnih tenzija u već osjetljivim međunacionalnim odnosima.
Stav bošnjačke zajednice u Sandžaku
Bošnjačka zajednica u Sandžaku već se ogradila od zločina, zahtijevajući da se počinilac pronađe i kazni u skladu sa zakonom. Njihov stav je jasan – individualni kriminalni čin ne smije se koristiti za kolektivno etiketiranje ili političku manipulaciju.
Važno je istaknuti da je bošnjačka zajednica u Sandžaku jednoglasno osudila zločin i ogradila se od počinioca. Njihov stav je jasan – traže da se počinilac pronađe i kazni u skladu sa zakonom. Ovo pokazuje zrelost zajednice i njihovu posvećenost pravdi i vladavini prava.
Izjave predsjednika Vučića o skorom hapšenju osumnjičenog trebale bi se fokusirati isključivo na operativne aspekte potrage, bez uplitanja vjerske ili nacionalne komponente. Profesionalan pristup sigurnosnih službi trebao bi biti prioritet.
Etiketiranje počinioca kao “islamskog ekstremiste” može imati štetne posljedice za međunacionalne odnose u regiji. Ovakva retorika može dodatno produbiti postojeće društvene podjele, stvoriti nepovjerenje među pripadnicima nacionalnih i vjerskih zajednica, te otežati proces pomirenja i suživota na ovim, nacionalno mješovitim, prostorima
Stručnjaci ističu da je potreban konstruktivan pristup fokusiran na efikasnu potragu za počiniocem i izbjegavanje politizacije ovog kriminalnog djela. Nužno je jačati međunacionalnu saradnju u borbi protiv kriminala, podsticati dijalog između zajednica i raditi na prevenciji manipulacije tragičnim događajima, ističu oni.
Izvor: Sandzacke.rs