Novi Pazar će biti pionir u uvođenju najsavremenijih tehnologija za nadzor i optimizaciju cjelokupnog ciklusa upravljanja otpadom u Srbiji. Javno komunalno preduzeće “Gradska čistoća” iz ovog grada će, uz finansijsku podršku AFonda za inovacionu djelatnost, opremiti kamione i kontejnere za otpad senzorima za detekciju dima, vatre, lokacije i sadržaja.
Direktor JKP “Gradska čistoća” Faruk Suljević ističe da će ulaganje od preko 10 miliona dinara u ovaj revolucionarni projekat omogućiti potpunu kontrolu i optimizaciju sakupljanja, razvrstavanja i recikliranja otpada u Novom Pazaru.
Javno komunalno preduzeće “Gradska čistoća“ će zahvaljujući modernim tehnologijama operativno upravljati sakupljanjem reciklabilnog otpada, od mjesta nastajanja i primarnog odvajanja, pa sve do reciklažnog postrojenja.
Direktor ovog preduzeća Faruk Suljević kaže za portal Free media da će ovi uređaji biti instalirani za nekoliko mjeseci, te da će na ovaj način Novi Pazar biti uveden u priču pametnih gradova.
“Mi smo aplicirali s jednim interesantnim projektom, a tiče se praćenja popunjenosti kontejnera što smo unaprijedili kroz rad. Dobit ćemo senzore za praćenje popunjenosti kontejnera, senzore dima, vatre, pokreta, određen broj fotografija na određeni vremenski period kako bi pravovremeno mogli reagovati na sve što se dešava na terenu, pojasnio je Suljević.
On je istakao da će biti prvo preduzeće u Srbiji koje će na ovaj način pratiti otpad, a da su ovi detektori važni zbog brze reakcije da bi se vatra blagovremeno ugasila, kao i da se detektuje količina popunjenosti.
Podsjeća, na ovaj način bi se mogle spriječiti situacije poput one prije nekoliko mjeseci kad je došlo do paljenja čitavog kamiona na putu prema deponiji u kasnim večernjim satima, prenosi SANA.
“Da bismo to izbjegli senzore ubacimo i u same kamione i na deponiju i naš reciklažni centar. Želimo optimizovati rute da tačno znamo u kojim kontejnerima i na kojim lokacijama je koja vrsta otpada kako bismo naša vozila usmjeravali da u pravom trenutku reaguju i prikupljaju otpad. Na taj način mislimo smanjiti i potrošnju goriva i samih vozila da idu po potrebi na tačno određene lokacije. Također, da pratimo sastav otpada koji se nalazi u samim kontejnerima i na osnovu toga odlučimo da li šaljemo reciklažno vozilo ili ono za klasični komunalni otpad”, kaže Suljević.
Vrijednost ovog projekta je preko 10 miliona dinara, od kojih će sedam izdvojiti Fond za inovacionu delatnost.
Izvor: Free media/SANA