Close Menu
Sandzacke.rs
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Dijaspora
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Dijaspora
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
Home»Featured»SKANDAL U PRIJEPOLJU: Tandir, Dizdarević i Hodžić glasali za spomenik oficiru sa sarajevskog ratišta
Featured

SKANDAL U PRIJEPOLJU: Tandir, Dizdarević i Hodžić glasali za spomenik oficiru sa sarajevskog ratišta

Sandzacke.rsBy Sandzacke.rs02/05/2026Updated:02/05/2026Nema komentara2 Mins Read
Podijeli Facebook Twitter Pinterest Telegram LinkedIn Tumblr Email Copy Link
blank
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Copy Link

Sjednica Skupštine općine Prijepolje izrodila je politički skandal nakon što je, mimo koalicionog dogovora, izglasan prijedlog za podizanje spomen-biste Veliši Kijanoviću u prijepoljskom naselju Kolovrat. Dok su odbornici većine bošnjačkih stranaka demonstrativno napustili zasjedanje, dvojica njihovih lidera ostala su u sali i podržala inicijativu, izazvavši ogorčenje bošnjačke javnosti.

Konkretno, Esad Hodžić iz SDP-a i Samir Tandir iz BOSS-a ostali su u sali i glasali za prijedlog, dok je Sanel Dizdarević iz SPP-a to prethodno učinio na sjednici Opštinskog vijeća. Njihov potez izazvao je žestoke reakcije i osudu u bošnjačkoj javnosti.

Ko je Veliša Kijanović i zašto je sporan?

Ime Veliše Kijanovića direktno se dovodi u vezu s ratnim dešavanjima devedesetih godina, uključujući Opsadu Sarajeva, jedan od najstrašnijih simbola stradanja civila u novijoj evropskoj historiji. Tokom gotovo četverogodišnje opsade ubijeno je oko 14.000 ljudi, među njima više od 1.600 djece, dok su desetine hiljada ranjeno.

Kijanović je poginuo 2001. godine u sukobu s pripadnicima UÇPMB u selu Oraovica kod Preševa. Njegova uloga u ratovima devedesetih ostaje predmet spornih interpretacija, no upravo to, prema ocjeni bošnjačke javnosti, čini odluku o njegovu javnom veličanju još kontroverznijom i moralno neprihvatljivijom.

Otac Rade kaže da je Veliša prošao sve ratne sukobe na prostoru nekadašnje Jugoslavije i da je nastradao kada se sve završavalo.

“Od Zadra, Dubrovnika, preko Bosne, Sarajeva, sve je to preživio i došao je do Kosova. Trećeg dana kada je bio dolje, u zasjedi je naletio na albanske teroriste koji su ih s leđa gađali zoljom”, rekao je za TV Forum Rade Kijanović.

Dvostruki aršini u Prijepolju

Posebno boli činjenica da niz inicijativa koje su dolazile od Bošnjaka nikada nisu bile usvojene: od spomen-ploče na Fatihovom mostu do isticanja bošnjačke zastave. U takvom kontekstu, podrška dijela bošnjačkih političara podizanju biste oficiru koji se dovodi u vezu sa sarajevskim ratištem mnogi doživljavaju kao politički i moralni udarac.

Kritičari upozoravaju da se ovakvim potezima šalje poruka koja produbljuje etničke podjele i relativizira ratne traume u multietničkoj sredini kakva je Prijepolje. Jer oni koji su napadali i pucali na ljude od Hrvatske, preko Bosne do Kosova, ne zaslužuju da budu uzor ni primjer u zajednicama koje žive zajedno.

Najnoviji događaji u Prijepolju jasno pokazuju koliko su pojedini bošnjački predstavnici zarobljeni u mrežama ucjena i interesa koji nemaju veze s dobrobiti zajednice koju predstavljaju. Glasanje Tandira, Dizdarevića i Hodžića ostat će zapamćeno kao trenutak koji bošnjačka javnost neće lako zaboraviti.

Izvor: Sandzacke.rs

BOSS Esad Hodžić Prijepolje Samir Tandir Sanel Dizdarević SDP spomenik SPP Veliša Kijanović
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Copy Link
Previous ArticleSAN POSTAO STVARNOST: Izlazi “Historija Sandžaka”, monumentalno djelo koje smo čekali stoljećima!
Next Article DEMANTIJ: Dizdarević priznao da je glasao za podizanje spomenika Kijanoviću, kasnije bio protiv
blank
Sandzacke.rs

Vezani članci

Bačevac predložio zakonsko produženje neradnih dana za Bajram: Muslimanima pet slobodnih dana

20/05/2026

Zukorlić: Brutalne laži o Pešter Sahat kuli i političke zloupotrebe, sve će izaći na vidjelo!

20/05/2026

Numanović podržao amandmane bošnjačkih kolega za izborne zakone

20/05/2026
Add A Comment

Comments are closed.

NAJNOVIJI ČLANCI

Bačevac predložio zakonsko produženje neradnih dana za Bajram: Muslimanima pet slobodnih dana

Zukorlić: Brutalne laži o Pešter Sahat kuli i političke zloupotrebe, sve će izaći na vidjelo!

Numanović podržao amandmane bošnjačkih kolega za izborne zakone

Rekonstrukcija bolničkog kompleksa u Novom Pazaru: Nova hirurgija, infektivna i dječija klinika, garaža i restoran

Općina Sjenica pokreće postupak zatvaranja nesanitarne deponije Goveđak

JKP “Gradska čistoća“ dobila novi kamion za odvoz smeća

Austrija istražuje dvije osobe zbog “Sarajevo safarija”, lovci dodatno plaćali da bi se ubijale trudnice i djeca

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • O nama
  • sandzacke.novine@gmail.com
  • privacy
  • Impressum
© 2011-2025 Sandzacke.rs. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.