Predsjedništvo Stranke pravde i pomirenja (SPP) Jašara Balića odbornika u tutinskoj skupštini, zbog davanja podrške novoformiranoj većini na čelu sa SDA Sandžaka.
U obrazloženju odluke navedeno je da je Balić prekršio partijske normativne akte i “izdao principe, jer je bez saglasnosti stranke oborio vlast na čelu sa Bajrom Gegićem i obezbijedio većinu koju predvodi SDA Sandžaka“, ali i zbog formiranja paralelne liste za lokalne izbore u Tutinu, prenosi “Danas“.
Balić i Ljutvija Balkana, sada bivši članovi SPP, prije desetak dana napravili su koaliciju sa SDA i, toj partiji, poslije dva mjeseca, omogućili da se vrati na vlast.
Početkom ove godine, deset odbornika SPP u lokalnoj skupštini, podeljenih u dvije frakcije, sa Sandžačkom demokratskom partijom (SDP), Grupom građana “Tutin na prvom mjestu“ Bajra Gegića i po jednim samostalnim i odbornikom SNS, formirali vlast u Tutinu, a SDA, poslije dvadeset osam godina vladanja, otjerali u opoziciju.

SPP je tada, zbog kršenja stranačke discipline, iz svojih redova isključila viskoke funkcionere Zaima Redžepovića i Ljutviju Balkana. Balkanova frakcija se brzo raspala i tri odbornika su se vratila pod okrilje SPP, a odbornici okupljeni oko Redžepovića nastavili su djelovanje u novoj skupštinskoj većini.
Rukovodstvo SPP potvrdilo je liste za lokalne izbore u Sjenici, Tutinu i Bujanovcu.
U Sjenici će lista SPP, bina pod rednim brojem dva “Amanet muftijin, Predsjednik Munib – Usame Zukorlić“ i u Tutni su pod rednim brojem dva pod nazivom „Amanet muftijin – Za ponosni Tutin – Usame Zukorlić“ i u Bujanovcu će na izborima učestvovati pod nazivom “SPP – Da smo svi jednaki Romi – Kažite DA“.
Izvor: Danas.rs