Sarajevo se jučer oprostilo se od svog velikana – akademika Dževada Jahića, najznačajnijeg bosanskohercegovačkog lingviste. Dženaza je klanjana u Gazi Husrev-begovoj džamiji u 13 sati, a na ispraćaju je bio prisutan veliki broj poznanika, prijatelja i članova porodice, ali nikog nije bilo iz Bošnjačkog nacionalnog vijeća.
Iskazano duboko poštovanje prema preminulom na komemorativnoj sjednici održanoj u svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Sarajevu. Sala je bila pretijesna da primi sve koji su željeli na ovaj način odati počast profesoru Jahiću.
Profesor Jahić, naš najeminentniji lingvist bosanskog jezika, preminuo je 21. aprila. Rođen je 15. augusta 1948. u Mostaru, gdje je završio osnovnu i srednju školu. Studije srpskohrvatskog jezika i jugoslovenske književnosti završio je 1973. na Filološkom fakultetu u Beogradu.
Njegova briljantna akademska karijera nastavljena je magisterijem na Filozofskom fakultetu u Sarajevu 1977. godine, radom pod naslovom “Lovačka terminologija i lovački žargon u govoru rogatičkog kraja”. Godine 1981. doktorirao je na Filološkom fakultetu u Beogradu sa tezom “Ijekavskošćakavski govori istočne i jugoistočne Bosne”.
Profesor Jahić je svoju bogatu radnu biografiju gradio na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Od 1975. godine radio je kao lektor i predavač, a 1983. izabran je za docenta. Godine 1989. postao je vanredni profesor, a 2002. i redovni profesor na predmetima Historijska gramatika i Historija bosanskoga književnog jezika.
Paralelno sa radom u Sarajevu, od 1989. do 1993. bio je lektor i predavač srpskohrvatskog jezika i jugoslavenske književnosti na Katedri slavenskih jezika Filološkog fakulteta Moskovskog državnog univerziteta.
Profesor Jahić je bio prepoznatljiv po svom širokom spektru naučnih interesa, a bavio se prvenstveno dijalektologijom, historijom jezika i sociolingvistikom. Objavio je brojne radove u uglednim naučnim časopisima poput “Južnoslovenskog filologa”, “Zbornika za filologiju i lingvistiku”, “Slavjanskog slavjanovedenija”, “Pregleda” i “Sveski Instituta za proučavanje nacionalnih odnosa”.
Kao član BANU u svojim javnim nastupanjima davao je veliki doprinos u podizanju svijesti o značaju i posebnosti bosanskog jezika. Profesor Jahić nije bio samo eminentan naučnik već i književni stvaralac. Objavio je više zbirki pjesama.
Međutim, njegovo najveće djelo svakako je monumentalni “Rječnik bosanskog jezika” izdat u sedam tomova. Ovaj rječnik predstavlja najopsežniji leksikografski projekat koji sistematično obrađuje bogatstvo bosanskog jezika.