Alija Jahović, student prava na Državnom fakultetu Univerziteta u Novom Pazaru, izjavio je da studenti nisu ni slutili da će višemjesečne blokade dovesti do trenutne političke situacije, ali da je sada jasno da vlast ne pokazuje nikakvu volju da ispuni njihove zahtjeve.
Gostujući u emisiji Utisak nedelje, Jahović je istakao da studenti, nakon šest mjeseci pritisaka i protesta, zahtijevaju raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, jer smatraju da je to jedini način da se ostvare tražene promjene.
“Smatramo da je jedini put do ispunjenja naših zahtjeva reforma institucija, a to je moguće samo kroz smjenu aktuelne vlasti. Naš prvi zahtjev je bio upućen tužilaštvu, vjerovali smo da će se ono, pod pritiskom javnosti, trgnuti iz kandži režima. Međutim, nismo postigli konkretne rezultate, i sada smo svjesni da ova vlast nema namjeru da odgovori na naše zahtjeve“, rekao je Jahović.
On je podsjetio da je povjerenje u institucije dodatno poljuljano nakon tragičnog događaja u Novom Sadu, ističući da je odnos vlasti prema studentima, koji uživaju veliko povjerenje građana, dodatno pogoršao situaciju.
Govoreći o izbornim uslovima, Jahović je naglasio da oni nisu fer i da ne ispunjavaju osnovne demokratske standarde. Takođe je ukazao na ozbiljno ugroženu slobodu medija i kršenje zakona od strane režimskih medija.
“Smatramo da imamo razloga vjerovati da izbori neće biti fer, ali ćemo se boriti da to spriječimo. Nepravedan izborni proces je nešto protiv čega ćemo se odlučno suprotstaviti“, zaključio je Jahović.