Direktor Centra za bošnjačke studije (CBS) Esad Džudžo ocijenio je sinoć u Novom Pazaru da je decenija od 2004. do 2014. godine zlatni period za Bošnjake u Srbiji.
On je na okruglom stolu “Bošnjački preporod u Sandžaku 2004-2014” u Novom Pazaru, organizovanom povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika i Dana školstva na bosanskom jeziku, rekao da su tada kroz mehanizam Bošnjačkog nacionalnog vijeća (BNV) i drugih važnih institucija zaokružena brojna identitetska pitanja, prenosi Free Media.
“To je okvir od prvog javnog časa na bosanskom jeziku 20. oktobra 2004. godine, koji je održan u Osnovnoj školi ‘Dr Ibrahim Bakić’ u Ljeskovi do 2. septembra 2013. godine, kada je održan javni čas u celokupnoj nastavi na ovom jeziku. Između toga ozakonili smo grb i zastavu, tradicionalne kulturne manifestacije, nagrade i sve ono što čini identitet jedne zajednice, uz pomoć Vlade Republike Srbije i međunarodnih prava”, rekao je Džudžo, koji je bio predsjenik BNV u nekoliko mandata.
On je podsjetio da je 2005. godine bosanski jezik zvanično ozakonjen i da tada postao jedan od 10 manjinskih jezika u Srbiji.
“Mi smo u kratkom periodu ostvarili sva prava koja ima mađarska nacionalna zajednica u Srbiji. To je bio znak 2013. godine da smo uspjeli. U to vreme Srbija se legitimisala u svetu kao zemlja koja poštuje ljudska i manjinska prava, a mi smo to iskoristili na hrabar i samouveren način sa velikom ekipom”, kaže Džudžo.
On je istakao da je u ovom desetogodišnjem procesu na indirektan ili direktan način učestvovalo preko 75.000 Bošnjakinja i Bošnjaka u svih šest sandžačkih opština.
“Mi smo koristili BNV kao snažan mehanizam i postigli smo da ono postane međunarodni brend. Danas, 2023. godine od BNV smo napravili udruženje za slikanje”, smatra Džudžo.
Uvodničari na skupu, tokom kojeg je promovisan najnoviji broj časopisa Bošnjačka riječ, bili su i historičar Redžep Škrijelj i direktor biblioteke “Dositej Obradović” Elijas Rebronja.
Izvor: Free Media