Zapaljivi govori i isprazna retorika predstavnika SDA Sandžaka u Skupštini Srbije odavno su u sandžačkoj javnosti okarakterizirani kao provokacija bez konkretnog rezultata. Iza naizgled patriotskih izjava i demagoške borbe za manjinska prava Bošnjaka, krije se zapravo nedostatak stvarne političke supstance. Ruku na srce, ni ostali predstavnici Bošnjaka nisu puno bolji.
Cilj takve strategije jeste vještačko izazivanje tenzija, a postoje sumnje da su rasprave predstavnika SDA u Skupštini često unaprijed dogovorene s desničarskim strankama i predstavnicima vlasti. Ovakva retorika možda privlači pažnju medija, ali dugoročno šteti interesima Bošnjaka. Potreban je konstruktivniji pristup koji će donijeti stvarne promjene.
Uprkos ispraznoj retorici, primjećuje se nedostatak opipljivih poboljšanja za građane koje ova stranka tvrdi da zastupa. “Čuste li šta im reče?” je fraza koja se često koristi za opisivanje istupa predstavnika SDA Sandžaka, sugerirajući da je njihov fokus više na efektnim izjavama nego na konkretnim djelima.
Skupština Srbije bila je prije nekoliko dana poprište burne rasprave nakon što je narodni poslanik SDA Sandžaka Ahmedin Škrijelj održao kontroverzno obraćanje. Škrijelj je dotakao niz osjetljivih tema, od genocida u Srebrenici do položaja Bošnjaka u Srbiji, izazvavši različite reakcije među prisutnim poslanicima.
Škrijelj je tokom obraćanja na zasjedanju rekao da je za bošnjački narod i poslanike te stranke negiranje genocida u Srebrenici crvena linija i najveći stepen uvrede za žrtve, one koji su preživjeli i njihove porodice, ali za građane Srbije.
On je podsjetio na navodnu ulogu SDA u političkim promjenama u Srbiji, ističući besmislenu tvrdnju da su SDa i njen lider Ugljanin “srušili režim Slobodana Miloševića”.
“SDA i njen predsjednik dr. Sulejman Uglajnin srušili su režim Slobodan Miloševića i mi smo ponosni na to. Smatram da bi presude relevantnih sudova koje su osnovale Ujedinjene nacije trebale da budu relevantne za donošenje stava u vezi genocida u Srebrenici.
Škrijelj je također apelirao na korištenje pravilne terminologije kada se govori o Bošnjacima. “Zamolio bih vas sve, kada govorite o Bošnjacima, da koristite naše nacionalno ime, da nas ne svodite na vjersku skupinu”.
Posebno oštre kritike uputio je ministrima bošnjačkog porijekla u vladi Srbije, optužujući ih za podršku vladajućoj politici i upozoravajući da će “morati Bošnjacima da podnesu račune”.
“Oni će jednog dana morati da odgovore na pitanja da li su privatni Bošnjaci ove vlasti, da li podržavaju vašu politiku. Odnosno, ja sam siguran da podržavaju jer glasaju za sve ono što vi radite, i morat će Bošnjacima da podnesu račune”, istakao je Škrijelj.
Na kraju svog govora, Škrijelj je upozorio na opasnosti ponavljanja represivnih metoda iz prošlosti, navodeći lično iskustvo iz 1993. godine kada je, kako tvrdi, policija prijetila njegovoj porodici.
“Ja ne znam predsjednice skupštine kakve su prakse u drugim parlamentima, ali vi ste pominjali neka hapšenja. Znate, bili su neki prije vas koji su članove, funkcionere i pripadnike SDA Sandžaka hapsili. Pitajte ministra Dačića kako su završili. Mislim da to nije put kojim trebate da idete, a kad pominjete to, ja ću vam reći da je 22. maja 1993. godine kada je Miloševićeva policija došla da uhapsi mog oca, gurali su mi repetiranu automatsku pušku u usta. Ako je to put kojim vi hoćete da idete, bujrum, ali nećete dobro završiti”, kazao je poslanik Škrijelj.