Govoreći za dnevni list “Danas”, potpredsjednik Stranke pravde i pomirenja Edin Numanović kazao je da je do razmimoilaženja aktuelnog rukovodstva sa Jahjom Ferhatovićem, narodnim poslanikom i donedavnim visokim funkcionerom ove stranke, došlo zbog Fehratovićevog navodnog nezadovoljstva liderskim konceptom ustrojstva stranke, koji je usvojen prije deset mjeseci.
Numanović je u razgovoru za “Danas” otkrio da je Fehratović na Predsjedništvu predlagao koncept kolektivnog odlučivanja, što nije prihvaćeno i da od tada traje njegovo nezadovoljstvo.
“Do razmimoilaženje sa gospodinom Ferhatovićem, došlo je zbog njegovog nezadovoljstva konceptom organizacije stranke, koji je usvojen prije deset mjeseci. Predsjedništvo i cijeli Glavni odbor žele liderski koncipiranu stranku na čelu sa predsjednikom Usameom Zukorlićem”, kazao je Numanović.
Istraživali smo šta suštinski znači pojam “liderskog koncepta stranke” i kakvi su sve izazovi i rizici vezani za takav koncept stranačkog ustrojstva.
Liderski koncipirane političke stranke su stranke čiji je politički program i identitet često usko povezan s liderom ili vođom stranke. Ove stranke često stavljaju naglasak na harizmu, sposobnosti i viziju lidera kao glavnog faktora koji privlači i mobilizuje članstvo i birače.
Liderski koncipirane političke stranke često se oslanjaju na liderizam kao ključni element njihovog političkog identiteta. Lider je obično centralna figura koja usmjerava političku strategiju, gradi imidž stranke i komunicira s biračima.
U takvim strankama, lider obično ima snažan uticaj na političke odluke i strategiju stranke, a često se identifikuje kao glavno lice i glas stranke.
Prednosti liderski koncipiranih političkih stranaka je što mogu uključivati jasnu viziju, odlučnost i sposobnost lidera da inspiriše i mobilizuje podršku. Lider može imati snažan uticaj na politički diskurs i privući pažnju medija i javnosti.
Međutim, postoji i nekoliko potencijalnih izazova i rizika vezanih za liderski koncipirane političke stranke. Ovisnost o jednom lideru može dovesti do nedostatka unutrašnje demokratije i ograničavanja šire participacije članstva u donošenju odluka.
Također, ako lider izgubi podršku ili napusti stranku, to može dovesti do političke nestabilnosti ili pada podrške stranci.
Liderski koncipirane političke stranke nose i druge rizike. Ako lider postane kontroverzan ili neuspješan, to može negativno utjecati na stranku i njezinu podršku. Također, nedostatak unutrašnje demokratije može ograničiti uključivanje članova i širu reprezentaciju interesa.
Liderski koncipirane političke stranke mogu evoluirati i promjeniti se tokom vremena. Lideri mogu donijeti nove ideje, prilagoditi političke strategije ili se suočiti s izazovima i promjenama u političkom okruženju. Ovo može dovesti do promjena u politici i identitetu stranke.
Važno je napomenuti da političke stranke variraju u svojim strukturama i načinu funkcionisanja, pa tako i liderski koncipirane stranke mogu imati različite prakse i karakteristike u različitim zemljama i kontekstima.
Opsansot od stvaranja kulta ličnosti
U nekim slučajevima, liderski koncipirane političke stranke mogu pokazivati elemente “kulta ličnosti” oko svog lidera. Ovo se odnosi na situaciju u kojoj lider stiče izuzetno veliku i lojalnu podršku, često zbog svoje harizme, popularnosti ili čak kulta oko svoje osobe.
Kada liderski koncipirana politička stranka ostane dugo vremena pod vođstvom istog lidera, to može dovesti do dugotrajne političke dominacije ili kontinuiteta u politici. Ovo može imati prednosti u smislu stabilnosti i dosljednosti, ali takođe može ograničiti mogućnost političkog pluralizma i smjene lidera.
U nekim slučajevima, lideri liderski koncipiranih političkih stranaka mogu imenovati svoje nasljednike ili “političke nasljednike” kako bi osigurali kontinuitet liderstva. Ovo se obično dešava kroz procese unutarstranačkih izbora ili kroz odluku lidera.
Ovi su elementi samo općenite karakteristike liderski koncipiranih političkih stranaka, i važno je uzeti u obzir da svaka stranka ima svoje jedinstvene osobine i kontekst u kojem djeluje.
Međutim, najslikovitiji primjer u kom potencijalnom pravcu jednu stranku može odvesti liderski koncept i odsustvo unutrašnje demokratije jeste SDA Sandžaka, koja je prešla put od svebošnjačkog narodnog pokreta do stranke u nestajanju i minornog utjecaja na političkoj sceni.
Kako Zukorliću mlađem, čini se, političkim uzorom sve više postaje Sulejman Ugljanin, koji je iz stranačkih redova otjerao intelektualce i najsposobnije kadrove, i okružio se poslušnicima i klimoglavcima, nije nezamislivo da bi i SPP u skorijoj budućnosti mogla završiti na smjetlištu historije pokraj SDA Sandžaka.
Izvor: Sandzacke.rs