Na lokalitetu Kiževak kod Raške prilikom ekshumacije masovne grobnice pronađeno je najmanje devet tijela kosovskih Albanca i pretraga na ovom mjestu je zvanično završena, potvrdili su predstavnici vlada Srbije i Kosova. Potvrđeno je i da je ova grobnica povezana sa masovnom grobnicom otkrivenom 2014. godine iz koje su identifikovana 54 tijela, “žrtve masakra u selu Rezale, opština Skenderaj (Srbica)”.
Lokaciju koja se nalazi na mjestu rudnika, u podnožju planine Kopaonik, prošle sedmice su posjetili članovi porodica žrtava i položili cvijeće.
Predsjednik Komisije za nestala lica Vlade Republike Srbije i šef Beogradske delegacije Veljko Odalović je rekao da su se svi eksperti saglasili da na ovoj lokaciji više nema posmrtnih ostatka i da se čitav proces vodi kako bi se vratilo povjerenje u mehanizam međunarodne grupe, ali i što više odgovora dalo porodicama žrtava.
“Za očekivati je da ćemo ovdje imati najmanje devet identifikacija, ali konačan broj ćemo imati kada budemo dobili definitvne izvještaje. Insistiraćemo da to bude što prije. To se radi u Hagu i obavijestićemo javnost, da znate šta se ovdje desilo”, rekao je Odalović, podsjetivši da je ova lokacija pet godina pretraživana i da su nadležni organi Srbije imali izjave svjedoka koji su ukazali na to.
On je istakao da će ovakve ili slične informacije pomoći da odgovore na zahtjeve prištinske delegacije, ali i zahtjeve Beograda da bi se, kako je naveo, došlo do nekih približnih lokacija i nastavila pretraga.
“Sve ono na šta se ukaže kao potencijalno mjesto izmještenih grobnica u Republici Srbiji, zajedno sa prištinkom delegacijom i međunarodnim ekpertima ćemo tražiti i dati odgovore koji ni u jednom trenutku neće dovoditi u sumnju naš mandat”, poručio je Odalović i podvuko da je to opredjeljenje Srbije i njenih organa.
Istakao je i da očekuje da, na osnovu posljednjeg dogovora na Radnoj grupi, Priština predstavi plan koji se odnosi na tijela koja se nalaze na šest lokacija na Kosovu i da će zajedno, na isti način kako su radili na lokaciji Kiževak, nastaviti sa pretragama tih lokacija.
Prema njegovim riječima, postoji i veliki problem koji muči porodice i sve one koji vode ovaj proces, a odnosi se na blizi 350 tijela i dijelova tijela u mrtvačnici u Prištini koja čekaju identifikaciju ili su, kako je naveo, vezana za sukob.
Predsjednik Vladine komisije za nestala lica Kosova Ibrahim Makoli kazao je da su pronađena tijela ubijenih Albanaca tokom rata na Kosovu, koja su poslije prebačena na ovu lokaciju u Srbiji.
“Iza nas je lokacija na kojoj su pronađeni ostaci tijela nad kojima je izvršen trostruki zločin, prvo su ubijeni i masakrirani, drugi zločin, i iskopani i zakopani u ovom dijelu i, treće, sakrivani su 22 godine”, kazao je Makolli.
Naveo je da su različiti srbijanski zvaničnici sami objavili da na teritoriji Srbije ima 16 masovnih grobnica, a ovo je peta. Izrazio je očekivanje da će i ostale lokacije biti istražene.
Makolli je ukazao da je sada poznato da je ova grobnica povezana sa masovnom grobnicom otkrivenm 2014. godine iz koje su identifikovana 54 tijela, “žrtve masakra u selu Rezale, opština Skenderaj (Srbica)”.
“U dve identifikacije koje su do sada urađene takođe su identifikovane žrtve koje pripadaju masakru iz Rezala i nadalje jedan dio njih se vodi kao nestalo. Na osnovu onoga što smo ovdje vidjeli, postojao je dobro isplaniran plan vlasti, ne samo za ubistvo i masakriranje žrtava nego i za uklanjanje tijela, a tome svjedoči činjenica da su tijela donijeta na teritoriju Srbije”, ocjenio je Makolli.
On je kazao i da u dvije identifikacije koje su do sada urađene takođe su identifikovane žrtve koje pripadaju zločinu iz Rezala i da se dio njih vodi kao nestali.
Tokom ekshumacije masovne grobnice u rudniku Kiževak, pored nadležnih državnih organa i tima sudskih vještaka iz Republike Srbije koji rukovodi forenzičkim aspektom, na lokaciji su bili prisutni stručnjaci Međunarodne komisije za nestala lica (ICMP), EULEX-a, predstavnici MKCK i prištinske delegacije Radne grupe za nestala lica u svojstvu posmatrača.
Od svih ekshumiranih posmrtnih ostataka sa ove lokacije biće uzeti uzorci za DNK analizu što će omogućiti njihovu identifikaciju, koju će sprovesti ICMP.
U sklopu aktivnosti Komisije za nestala lica Vlade Republike Srbije i Radne grupe za nestala lica na Kosovu, a na osnovu naredbe Višeg suda u Beogradu, Odjeljenja za ratne zločine, na lokaciji rudnik Kiževak kod Raške 30. novembra 2020.godine započet proces ekshumacija posmrtnih ostataka lica koja se vode kao nestala u vezi sa konfliktom na Kosovu i nastavljen 5. maja 2021.godine.
Iz Vlade Srbije je juče saopšteno, da je putem DNK analize potvrđeno da su posmrtni ostaci ekshumirani krajem prošle godine pripadaju žrtvama u Rrezali, na Kosovu.
Misija Evropske unije na Kosovu (EULEX) je 20. novembra 2020. saopštila da njihovi stručnjaci vrše iskopavanja u Kiževku od 2015. godine te da su napravili pomak zahvaljujući snimcima iz vazduha.
U sukobu na Kosovu, nakon 22 godine, prema zvaničnim podacima Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, 1.639 lica se i dalje vode kao nestala.
Izvor: Anadolija