Današnji susret između lidera Stranke pravde i pomirenja (SPP) Usame Zukorlića i Farisa Rešovića, trenutnog načelnika opštinske uprave u Tutinu, koji je, prema navodima medija, pristupio SPP-u, izazvao je pravu buru na lokalnoj političkoj sceni.
Nakon informacija o ovom susretu, javnost u Tutinu je dodatno zabrinuta, a politički akteri nove vlasti noćas vanredno zasijedaju, razmatrajući novonastalu situaciju i smišljajući strategiju za odgovor. Dodatno, očekuje se sutrašnji susret između Rešovića i predsjednika opštine Tutin Bajra Gegića, na kojem se pretpostavlja da će SPP dati ponudu za ulazak u vladajuću većinu.
Važno je napomenuti da se ovo dešava nakon raspada jedne od frakcija unutar SPP-a koju je predvodio odbornik Ljutvija Balkan, a ostali članovi su se vratili u redove SPP-a, pokazujući lojalnost Zukorliću. Oni su, osim Balkana, ponudili SPP-u svoje mandate i funkcije u opštinskoj upravi.
Bitno je istaći SPP nije dao bitan doprinos rušenju SDA 9. januara, a nije ni podržao izbor Gegića za predsjednika, jer je njihov predstavnik bio prisutan na sjednici samo tokom prve tačke dnevnog reda na kojoj je samo konstatovana ostavka bivšeg predsjednika Saliha Hota, i o čemu se nije glasalo.
Sve što se sada dešava vezano za SPP jeste njihov pokušaj da ojačaju svoju stranku u Tutinu i vrate članstvo koje je prešlo na druge strane. Međutim, u igri su različite varijante.
Jedna od mogućih varijanti jeste ulazak SPP-a u novu vlast, čime bi se Zukorlićeva stranka zvanično priključila širokoj koaliciji protivnika štetočinske vlasti SDA. To bi SPP-u pomoglo da u značajnoj mjeri povrati veći dio članstva koje je napustilo tu stranku odbijajući mogućnost koalicije sa SDA.
Ova varijanta bi Zukorliću dala mogućnost da među članstvom i dalje sebe predstavlja kao učesnika rušenja štetočinske vlasti SDA koja je uništila Tutin.
U ovoj varijanti Zukorlić bi mogao računati na jačanje svoje oslabljenje partije u Tutinu i povratak članstva koje se većinski bilo okrenulo ka Redžepoviću i Balkanu. To b za njih bila dobra osnova da sa ojačanim lokalnim odborom i boljim izbornim rezultatom, nakon izbora uđu u koaliciju sa SDA.
Da se radi o stvarnim namjerama govori i činjenica da je prilikom pokušaja da povrati funkcionere koji su odbili direktivu da podrže SDA, vođama tih kasnije formiranih frakcija obećavano da će se vlast u Tutinu nakon izbora praviti sa Ugljaninovom strankom i da će oni dobiti odgvoarjuće funkcije.
No osim ove varijante postoji i i opcija da ne dođe do dogovora SPP sa predstavnicima nove koalicione vlasti. U tom slučaju Zukorlić bi imao otvorenu mogućnost da eventualno novu većinu napravi sa SDA, čime bi malo ojačao Ugljaninovu stranku, ali oslabio svoju.
U svom ovom zamešateljstvu, ključan je i odgovor aktuelne vlasti na novonastalu situaciju. Postoji mogućnost da u koliciju prime SPP i da ta vlast opstane do lokalnih izbora, ali bi to značilo da nema otvaranja afera bivše vlasti SDA koja je uništila Tutin. Otvaranje afera bivše vlasti značilo bi dodatno slabljenje rejtinga SDA, što Zukorliću ne odgovara, jer bi tako nakon izbora dobio koalicinog partnera sa slabim rezultatom i time nedovoljnim za stvaranje većine što bi iziskivalo potrebu za dodatnim uključivanjem nekog trećeg.
U slučaju odbijanja prihvatanja SPP-a od strane nove koalicione vlasti, moglo bi doći do smjene Rešovića sa pozicije načelnika Opštinske uprave, što bi u nastavku ove političke sage u Tutinu moglo iznuditi reakciju Zukorlića da napravi koaliciju sa SDA i prije izbora.
No, taj scenario se činim manje realnim, jer je Zukorlić sigurno svjestan da bi mu trenutna kolicija sa SDA mogla umanjiti podršku među birčima. Realnijom se čini mogućnost da bi Zukorlić mogao odustati od pravljenja kolicije sa SDA u ovom trenutku i da će čekati predstojeće lokalne izbora, pa da nakon njih pravi koaliciju sa Ugljaninom. U slučaju da Zukorlić za sada ostane u opoziciji, nova vlast bi nastavila da nesmetano funkconiše do izbora.
Pretpostavka je da će se Zukorlić truditi da izbjegne varijanu B, jer je ona za njega nepovoljnija. No, ona je svavako u opticaju na osnovu strateškog dokumenta potpisanog prilikom formiranja većine u BNV o postoizbornom koaliranju sa SDA i pravljenju stabilnih skupštinskih većina u sandžačkim opštinama.
Treba na kraju reći da među stanovnicima Tutina vlada ogromno ogorčenje bivšom vlašću SDA koja je urnisala Tutin u svakom mogućem pogledu. Iz tog razloga, bilo kakva koalicija sa SDA ne bi imala većinsku podršku u ovom gradu, a oni koji bi se odvažili na takav korak našli bi se u opoziciji, dok bi podrška članicama akuelne vladajuće kolicije dodatno porasla.
Ipak, ono što se u svemu ovom primjećuje jeste da SDA Sandžaka, kao nekad dominantna politička snaga u Tutinu, sada više ne predstavlja relevantan faktor i da je u aktuelnim dešavanjima totalno zaobiđena.
Kako god se stvari budu dalje odvijale, u Tutinu se očekuje proljećni miris i vruće političko ljeto.
Izvor: Sandzacke.rs