Svoje dvosatno gostovanje na svom propagandnom servisu Sandžak TV, Muamer Zukorlić je iskoristio kako bi dao objašnjenje za promjenu naziva stranke i brisanje pojmova “bošnjačka” i “Sandžak”. Skoro 30 minuta Zukorlić je nevješto pokušavao dati opravdanje za taj potez, tako da u jednom momentu nije znao ni “šta uzima a šta ostavlja”.
Koliko je uticala beogradska fotelja na njega najbolje govori činjenica da je sasvim hladno ustvrdio da stranke koje imaju termine “bošnjačka” i “Sandžak” su zatvorene a da zatvorenost proizvodi mrak.
Zukorlić je naglasio da SPP nema potrebe da se zatvara ni etnički ni teritorijalno i dodao:
“Svako ko se zatvara, taj nešto krije. Jer sve zatvorenosti proizvode neku vrstu mraka, a u mraku nikada ne lista niti zdrav list, niti cvijeta zdrav cvijet, niti tu rađa zdrav plod. Zato smo mi rješili da do kraja budemo otvoreni i dostupni”, rekao je Zukorlić objašnjavajući zašto je izbrisao pojmove “bošnjačka” i “Sandžak”.
Sudeći po ovoj izjavi, za Zukorlića je sve što je bošnjačko i sandžačko postalo mračno i nezdravo. Zbog toga se postavlja logično pitanje a zbog čega je osnivao bošnjačku stranku ako je to smatrao mračnim i nezdravim, kao i pitanje a da li će mijenjati nazive poput Bošnjačke akademije, Bošnjačke fondacije, Bošnjačkog kongresa, BKZ i ostalih organizacija koje je osnivao kada je smatrao da je bošnjaštvo farz.
Da dodvoravanje Beogradu nema granice, najbolje govori i njegova izjava da SDA Sandžaka u svom nazivu nema riječ Sandžak. Svako ko ima elementarnu internet pismenost može pronaći i Statut SDA Sandžaka i vidjeti da li tu stoji pojam Sandžak u nazivu ili pak otići na registar stranaka na internetu i pogledati puni naziv ove stranke. S druge strane, iole upućeniji znaju da kada je nastajala SDA u BiH, pošto je prva registrovana, tada zakon još nije dozvoljavao da se etnička pripadnost unosi u naziv stranaka, kao i da Bošnjaci u tom momentu još nisu bili povratili svoje nacionalno ime.
Šta sljedeće možemo očekivati od bivšeg muftije? Možda da proglasi haramom upotrebu pojmova “Sandžak” i “Bošnjak”.