U Dohi, glavnom gradu Katara, otvoren je Centar za istraživanje i džamiju Al-Mujadilah, prva svjetska džamija isključivo za žene. Ovaj revolucionarni prostor, koji muškarcima zabranjuje ulaz, dizajnirala je američka arhitektica Elizabeth Diller, rođena 1954. u Poljskoj, u jevrejskoj porodici koja je preživjela Holokaust.
Ovaj projekt, iniciran od strane šeike Moze bint Nasser, majke sadašnjeg emira i predsjednice Fondacije Katar, predstavlja prekretnicu u promociji ženskih prava u islamskom svijetu.
U tradicionalnim džamijama muškarci i žene mole odvojeno, no žene često dobivaju lošiji dio – mole u skučenim, sporednim prostorima, često u podrumima ili aneksima, prateći imama preko razglasa. Al-Mujadilah mijenja ovu paradigmu. Ovaj prostor od 1400 kvadratnih metara, uz prekrasne vrtove, nije samo džamija, već i obrazovni i društveni centar.
Žene ovdje mogu moliti, učiti, družiti se, piti kahvu, raspravljati ili se educirati kroz 80 različitih tečajeva – od javnog govora i coachinga do umjetnosti i prehrane. “Naš cilj je stvoriti zajednicu,” kaže Sohaira Siddiqui, direktorica centra, otvorenog 31. januara 2024.

Elizabeth Diller, iako sekularna Jevrejka, pristupila je projektu s entuzijazmom, videći ga kao priliku za promociju ženskih prava. “Ovaj projekat me je izazvao da se upoznam s drugom kulturom, ali i da podržim nešto u što vjerujem,” rekla je. Njen dizajn spaja funkcionalnost i estetiku. Valoviti krov centra, poput svilenog šala bačenog u zrak, pruža sjenu i propušta svjetlost kroz 5500 svjetlosnih otvora u obliku konusa, podsjećajući na kupole arapskih hamama.
Unutrašnjost, obložena mramorom travertinom, odiše mirom, dok ogromni tepih za molitvu, inspiriran tradicionalnim uzorcima, ali moderniziran digitalnim dizajnom, stvara savremenu, ali toplu atmosferu.
Centar Al-Mujadilah, čije ime znači “ženska rasprava”, smješten je u kampusu Education City u Dohi. Osim prostora za molitvu, nudi vrtove, kafeteriju, knjižnicu i prostore za konferencije. Minaret, visok 30 metara, odvojen od glavne strukture, pet puta dnevno svijetli i poziva žene na molitvu. Svaki detalj, od vanjskih vrtova do unutarnjih dvorišta, poziva na duhovnu povezanost i spokoj.
Iako Katar nije poznat po napretku u rodnoj ravnopravnosti – žene se suočavaju s diskriminacijom u braku, razvodu i nasljeđivanju prema izvještajima Amnesty Internationala – Al-Mujadilah predstavlja svjetionik promjene. “Osnovala sam ovaj centar kako bih pomogla novoj generaciji muslimanki da pronađe odgovore na savremene izazove kroz znanje naše vjere,” rekla je šeika Moza. Ovaj prostor nije samo mjesto molitve, već i most prema obrazovanju i zajedništvu, koji simbolizira snagu ženske solidarnosti u srcu Perzijskog zaljeva.
Izvor: El Confidencial