Tradicionalne pazarske mantije zvanično su uvrštene u nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Republike Srbije. Ovo priznanje potvrđuje jedinstvenost i značaj ovog jela koje već decenijama privlači gurmane širom zemlje.
Tajna dobrih mantija nije samo u kvalitetnim sastojcima, već i u starom receptu koji se prenosi s generacije na generaciju i vještim rukama žena koje ih prave.
“Mašina nikad ne može zamjeniti ljudske ruke. Teško je danas naći žene koje znaju praviti mantije od mladih nogu. Sada je neka moda, dolaze mi na praksu i ne znaju ni pitu umijesiti. Pred udaju dođu kod mene na praksu, da znaju makar osnovno”, kaže za RTS Jasmin Dervišnurović iz Novog Pazara.
On, sa preko 20 godina iskustva, vodi jednu od najpoznatijih proizvodnji mantija.
U Dervišnurovićevoj kuhinji dnevno oko 20 žena tokom dvije smjene ispeče i do 3.000 komada mantija. Temeljni sastojci su brašno, maslac, mljeveno meso (juneće ili teleće), luk, so i biber.
“Naša prednost je lokacija. Okolo nas su Kopaonik, Zlatibor i posebno Pešter. Meso životinja sa pašnjaka Peštera ima poseban kvalitet”, ističe Dervišnurović.
Precizno porijeklo pazarskih mantija nije poznato, ali se pretpostavlja da ih je na ove prostore donio mongolski vladar Džingis-kan.
Mantije se tradicionalno služe same ili prelivene jogurtom i siječenim lukom. Dolaze u raznim veličinama i sa različitim punjenjem – mesom, sirom, šampinjonima, a popularne su i prazne varijante.