Prema riječima Nikole Pejovića iz Udruženja hotela Crne Gore, ocjena za ovu sezonu nije sjajna.
“Sezona je podbacila sigurno 20 posto, lošija je nego lani”, rekao je Pejović za Pobjedu, ističući nepripremljenost i nedovoljno prisustvo državnih dužnosnika u strategiji turizma.
Podaci turističkih organizacija opština Budva, Ulcinj i Herceg Novi daju dublji uvid u trenutno stanje na primorju, a broj turista varira od grada do grada.
Apelira se na lokalne uprave da u proces donošenja odluka uključe ekonomiju i udruge turističkih djelatnika, kako bi se što učinkovitije rješavali problemi koji se javljaju tokom sezone. Sve su oči uprte prema završnom dijelu sezone, s nadom da će se pokazati da je optimizam bio opravdan.
“Špica sezone kasni, pripreme nisu obavljene, a ministra turizma Vladimira Martinovića nismo vidjeli u njegovom mandatu”, rekao je Pejović, dodavši da mnogi turistički djelatnici ne govore iskreno i misle da će se sve vidjeti. na kraju sezone.
Pejović je napomenuo da su posljedice toga poskupljenja ove godine, kao i raskopani bulevar u Budvi.
“Ako govorimo o drugim gradovima, loši rezultati su posljedica raskopanog bulevara Kotor – Tivat. Ljudi nisu došli biti u blatu ili pijesku, nego uživati. Također, posljedica je nedostatak niskotarifnih kompanija. Zračne luke se hvale da je došao rekordan broj gostiju, a o čemu onda Albanija da priča, jer imaju 240 letova dnevno”, naveo je Pejović.
Generalno smatra da je to loša sezona, jer ga niko previše ne hvali.
“Špica sezone kasni, u julu smo opet imali “rupu”, juni je bio dosta “šaren” za sve, pa i za mene. Maj i april su bili solidni, imali smo grupe. Ne mogu reći da je sve bilo loše, ali nešto nije kako treba. Gosti su iz regije, Ukrajine, Italije, Rusije, Poljske, Azerbejdžana… Vlasnik sam malog hotela i jučer sam imao šest praznih soba, a ovo bi trebala biti špica i vrijeme kada se traži krevet više . Kad sada dignu PDV za smještaj na 15 posto, jer nema drugog priljeva novca, osim hotelskog dijela, onda će to za nas biti katastrofa. Veliki hoteli već su prodali dio smještaja za iduću godinu, ali zato privatni smještaj, koji čini 70 posto kapaciteta, nije ušao u sistem PDV-a. Vlada nam smanjuje doprinose, ali nam zato diže namete”, rekao je Pejović.
Prema posljednjim analizama Turističke organizacije Budve, na Budvanskoj rivijeri trenutno boravi oko 40.000 turista, od čega oko 22.000 u privatnom i 17.000 u hotelskom smještaju, dok ostali turisti borave u hostelima i kampovima.
“Kada se trenutna posjećenost uporedi sa istim periodom prošle godine, u hotelskom smještaju boravi šest posto više turista, dok u privatnom smještaju boravi oko osam posto manje, a ukupan broj turista je približno na istom nivou”, kazali su iz TO Budva, dodajući da, prema najavama, hotelijeri ove godine očekuju bolju turističku sezonu za nekih pet do deset posto, unatoč korekciji cijena hotelskog smještaja, najviše do 15 posto.