Bošnjačko nacionalno vijeće organizuje tribinu pod nazivom “Bosnističko čitanje Povelje Kulina bana” koja će se održati u četvrtak, 29. augusta, u Glavnom uredu Vijeća u Novom Pazaru, s početkom u 18:00 sati. Učesnici tribine su dr. Jasmin Hodžić i dr. Fatima Kriještorac.
Povelja bosanskog bana Kulina, napisana 29. augusta 1189. godine na starobosanskom narodnom jeziku i bosanskim pismom bosančicom, predstavlja najstariji očuvani bosanski državni dokument. Ova povelja nije samo od historijskog značaja za Bosnu i Hercegovinu, već je i najstariji državni dokument među svim južnoslavenskim narodima i državama.
“Povelja Kulina bana je prvi poznati diplomatski dokument pisan na domaćem jeziku i kao takav zaslužuje pažnju kako jezikoslovaca, tako i historičara, ali i svih građana BiH,” ističu organizatori tribine. Njena vrijednost za bosansku srednjovjekovnu historiju je nemjerljiva, predstavljajući prvi poznati dokument izdat od jednog bosanskog vladara vladaru druge države.
Značaj Povelje ogleda se u dva ključna aspekta: historiji bosanske državnosti i historiji bosanskog jezika. Ona se smatra “rodnim listom bosanske državnosti”, dokazujući da je Bosna već u 12. stoljeću imala uređenu državu i instituciju suverenog vladara.
Organizatori naglašavaju da je kroz historiju bilo pokušaja osporavanja značaja ovog dokumenta, pa čak i njegovog prisvajanja od strane drugih naroda. Međutim, na početku povelje jasno stoji odrednica “(banь) bosьnьski”, što potvrđuje njen bosanski karakter.
Povelja također svjedoči o razvijenim trgovinskim i diplomatskim odnosima Bosne s Dubrovnikom i drugim državama tog vremena, pokazujući da Bosna nije bila izolovana već otvorena za saradnju.
Ova tribina pruža priliku za dublje razumijevanje značaja Povelje bana Kulina i njen uticaj na bosansku historiju, jezik i kulturu.