Kulturni centar u Novom Pazaru bio je domaćin književne večeri povodom promocije knjige “Bendžo u Grabu” autora Sinana Gudževića. Ovo djelo, objavljeno u izdanju beogradskog Službenog glasnika, okupilo je brojne ljubitelje književnosti i poštovaoce Gudževićevog rada.
Knjiga “Bendžo u Grabu” sadrži 124 kolumne koje je Gudžević pisao za list “Novosti” u periodu od 2014. do 2019. godine. Ove kolumne, raspoređene u 12 ciklusa nazvanih po drveću iz autorovog rodnog kraja, pružaju intimni pogled na Gudževićevu emotivnu vezu sa rodnim selom Grab i planinom Golijom.
“Ova knjiga je više od zbirke kolumni. To je moj lični dnevnik, moja veza sa korenima,” rekao je Gudžević tokom promocije. “Kroz ove tekstove, pokušao sam da prenesem duh mog zavičaja i emocije koje me za njega vežu.”
Pored autora, o knjizi su govorili i književnici Miodrag Raičević, koji je ujedno i urednik knjige, i Milivoje Pajović. Oni su istakli Gudževićev jedinstveni stil pisanja i sposobnost da kroz svoje kolumne oživi sećanja i tradiciju.
“Ova knjiga, slobodno bi mogla da se zove SINANOVA ČAROBNA LAMPA. Gdje god i kako god bilo da je dodirnete (poštedeće vas obaveznog trljanja): pred vas će, samo naoko niotkud, iskrsnuti po jedna čudesna priča, jer u ovoj knjizi drugih i nema.
Blagoš vama, ogrijaće vas sunce sa volšebnih putovanja i druženja Sinanovih. Upoznaćete mnoge ljude, znane i neznane, i njihove čudesne i slavne sudbine. Budete li imali ovu Sinanovu knjigu u kući, imaćete u domu svome – pola svijeta”, rekao je Raičević.
Pajović je rekao da knjiga odiše obiljem ljubavi prema porodici, te da poručuje da ne treba biti digitalan, već da treba spasiti analogne emocije.
“Potrebno je ispitati stavove autora, građanina svijeta, čovjeka koji može da ispriča svoje utiske o svetovima različitih polarizacija“, rekao je Pajović.
Poseban pečat večeri dao je muzičar Rečko Međedović, ekspert za bendžo, čija je muzika dočarala atmosferu opisanu u knjizi. “Muzika bendža je neodvojivi deo mog detinjstva i mladosti u Grabu. Rečkova izvedba savršeno je upotpunila doživljaj knjige”, objasnio je Gudžević.
Knjiga sadrži i oko 30 stranica autorove fotodokumentacije, što joj daje dodatnu vrijednost. “Ove fotografije su vizuelno svjedočanstvo o vremenu i mjestu o kojima pišem”, dodao je autor.
Promocija je izazvala veliko interesovanje publike, koja je imala priliku da postavlja pitanja autoru i diskutuje o temama obrađenim u knjizi. Mnogi su istakli važnost ovakvih djela u očuvanju kulturnog nasleđa i sjećanja na zavičaj.