Muzej “Ras” u Novom Pazaru proteklih je dana bio domaćin jedinstvene izložbe pod nazivom “Feredža – rekonstrukcija prošlosti”, koja je dio šireg projekta koji istražuje odnos između identiteta, patrijarhata i feminizma. Izložba je pobudila veliko interesovanje javnosti i pokrenula važnu debatu o ulozi feredže u sandžačkom društvu.
Centralni dio aktivnosti čini izložba “Feredža – rekonstrukcija prošlosti” autora Tomislava Kovačevića. Posjetioci mogu vidjeti dvanaest rekonstruisanih i autentičnih feredža, uključujući četiri koje su nosile muslimanke u Sandžaku. Kovačević je objasnio da ga je inspirisala životna priča Emine Hadžihamzić, prve muslimanke polaznice Škole za sestre – pomoćnice u Zagrebu, koja je skinula zar.
Kovačević smatra da je važno pokazati javnosti predmete koji su često skriveni od očiju i izazvati diskusiju o njihovom značenju. On je istakao da feredža nije samo odjevni predmet, već i simbol koji nosi sa sobom složenu istoriju i društvene kontekste.
Organizator projekta, nevladina organizacija Akademska inicijativa “Forum 10”, već nekoliko godina se bavi istraživanjem fenomena feredže. Fahrudin Kladničanin, izvršni direktor Foruma 10, naglasio je da je feredža ukinuta dekretom u vrijeme socijalizma, ali da se danas svjedoči politikama retradicionalizacije i sve većem broju žena koje se potpuno pokrivaju.
Kladničanin smatra da žene imaju pravo na slobodu izbora kada je u pitanju odjeća, ali da je važno postavljati pitanja o motivima koji stoje iza odabira određenog načina oblačenja. On je istakao da je potrebno voditi otvorenu i kritičku diskusiju o ovim temama kako bi se razumjeli kompleksni društveni procesi koji oblikuju identitete žena u savremenom društvu.
Ovaj projekat otvara važna pitanja o identitetu, tradiciji i modernosti u kontekstu Sandžaka, potičući dijalog o složenim društvenim i kulturnim temama. Ova tema je posebno relevantna u kontekstu savremenih društvenih promjena i izazova sa kojima se suočavaju žene u različitim kulturama.