Close Menu
Sandzacke.rs
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Dijaspora
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Dijaspora
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
Home»Izbor urednika»Premijera predstave “22 minuta” u Novom Pazaru: Teatar kao glas onih kojih više nema
Izbor urednika

Premijera predstave “22 minuta” u Novom Pazaru: Teatar kao glas onih kojih više nema

Sandzacke.rsBy Sandzacke.rs25/03/2026Updated:25/03/2026Nema komentara2 Mins Read
Podijeli Facebook Twitter Pinterest Telegram LinkedIn Tumblr Email Copy Link
blank
Foto: Regionalno pozorište/SANA
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Copy Link

U Regionalnom pozorištu Novi Pazar premijerno je izvedena predstava “22 minuta”, autorsko i rediteljsko djelo Bobana Skerlića, koja je duboko potresla publiku i otvorila prostor za suočavanje s jednom od najmračnijih epizoda novije historije.

Inspirisana otmicom u Štrpcima 1993, predstava donosi snažnu priču o stradanju nevinih civila, ali i o nužnosti kulture sjećanja. Izvedena je pred članovima porodica ubijenih i otetih, što je cijelom događaju dalo dodatnu emocionalnu težinu.

Premijera je okupila brojne ljubitelje umjetnosti, a glumci su istakli da ovakve priče ne smiju biti zaboravljene.

blank
Foto: SANA

Glumac Rifat Rifatović naglasio je da pozorište ima ključnu ulogu u artikulaciji onih istina koje društvo često izbjegava:

“Prije oko dva sata govorili smo priču u ime onih koji više ne mogu da govore – ne zato što ne žele, nego zato što više nisu u prilici da govore… Negdje nam u društvu nedostaje hrabrosti da govorimo o tim pričama, kao i slobode da kažemo stvari onakve kakve jesu, bez obzira na to ko je kriv.“

Sličnu poruku uputila je i glumica Kristina Živanić, ističući važnost umjetnosti u očuvanju sjećanja:

blank
Foto: Regionalno pozorište

“Ovu predstavu smatram veoma značajnom i mislim da bi trebalo da se izvodi svuda i da je svi pogledaju… Pokušali smo da damo glas onima koji ga, nažalost, više nemaju.“

Porodice žrtava poručile su da je najvažnije da se istina ne zaboravi, ali i da pravda još uvijek nije u potpunosti zadovoljena. Nail Kajević ukazao je na potrebu institucionalnog suočavanja s prošlošću:

“Važno je da se ovaj događaj dovede do kraja… nalogodavci i oni koji su planirali taj događaj ostali su nedirnuti.“

blank
Foto: SANA

Publika nije krila emocije, naglašavajući da predstava “22 minuta“ snažno djeluje i na one koji se prvi put susreću s ovom temom. Među njima je bila i Maja Stojanović, koja je istakla da predstava predstavlja važan korak ka razumijevanju i suočavanju s prošlošću.

Premijeri su prisustvovali brojni ugledni gosti iz javnog i kulturnog života, kao i predstavnici institucija i međunarodnih organizacija, što potvrđuje značaj ovog umjetničkog događaja.

Prva repriza zakazana je za 26. mart u 20 sati, a interesovanje publike već je rezultiralo rasprodatim ulaznicama, potvrđujući da “22 minuta“ nije samo predstava – već snažan društveni i kulturni čin sjećanja.

blank
Foto: RTV Novi Pazar

Izvor: SANA

22 minuta Novi Pazar otmica u Štrpcima premijera Regionalno pozorište
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Copy Link
Previous ArticleIran odbio američki plan o okončanju rata, postavili svojih pet uvjeta za prekid sukoba
Next Article Srbijanska policija uhapsila četvoricu državljana Albanije zbog sumnje na govor mržnje na društvenim mrežama
blank
Sandzacke.rs

Vezani članci

Bošnjačka kulturna zajednica: “Obraz” je film koji bezobrazno vrijeđa sandžačke Bošnjake

12/05/2026

Građani kod Sebečeva snimili sumnjivo odlaganje materijala sa Rogozne, slučaj prijavljen tužilaštvu

12/05/2026

Zaboravljena historija: U Kolašinu su nekad stajale tri džamije

10/05/2026
Add A Comment

Comments are closed.

NAJNOVIJI ČLANCI

“Konstruktivni dijalog” je prevara, Njemačka podržava genocidni režim

Neočekivana pomoć Iranu: Američki zvaničnici tvrde da je Pakistan pružio utočište za iranske avione

Hendikep u klađenju: Značenje, pravila i realna primena

Bošnjačka kulturna zajednica: “Obraz” je film koji bezobrazno vrijeđa sandžačke Bošnjake

Otpad iz Rogozne pored izvora vode u Sebečevu: Numanović traži hitnu reakciju tužilaštva

Građani kod Sebečeva snimili sumnjivo odlaganje materijala sa Rogozne, slučaj prijavljen tužilaštvu

Bivši premijer Katara: Netanyahu koristi sukobe kako bi stvorio Veliki Izrael

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • O nama
  • sandzacke.novine@gmail.com
  • privacy
  • Impressum
© 2011-2025 Sandzacke.rs. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.