Sandžački slikar i magistar slikarstva Medžid Fakić ističe se kao jedan od najaktivnijih umjetnika sa ovih prostora tokom ove godine, učestvujući na nekoliko značajnih likovnih manifestacija širom regije.
Fakić je zapaženo učestvovao kao član ULUBIH na Šestoaprilskoj izložbi u galeriji “Collegium artisticum” u Sarajevu. Također, izlagao je svoje radove na izložbi “Mali format” u galeriji Roman Petrović, koja je godinu dana putem prostora Bosne i Hercegovine predstavljala njegovu umjetnost.
Njegov rad pod nazivom “Granada” predstavljen je na godišnjoj izložbi SULU u galeriji Multimedijalnog centra u Novom Pazaru, dok je također učestvovao u radu lokalne kolonije Počitelj, najstarije i najjače likovne kolonije s prostora bivše Jugoslavije. Fakić je izlagao i na revijalnoj izložbi u Sarajevu, posvećenoj državnosti BiH, s djelom “Žrtva”.
Dodatno, dao je svoj doprinos na Jesenjem likovnom salonu u galeriji MMC u Novom Pazaru, s temom “Rat u Palestini, ćutanje je zločin”. Tokom decembra, predstavit će svoje crteže na Trijenalu crteža u Mostaru.
Fakić trenutno radi na ciklusu slika pod nazivom “Bošnjački preporod”. Ova zbirka bit će premijerno prikazana na izložbi u Istanbulu aprila 2024. godine. Prof. dr. Džemil Bektović, historičar umjetnosti iz Skoplja, odabrat će slike za izložbu i bit će autor monografije posvećene Medžidu Fakiću, koja će biti objavljena u martu 2024. godine.
Iz svega navedenog, jasno je da Fakić ne samo da učestvuje aktivno u likovnom svijetu, već i ostvaruje značajan uspjeh. Njegove slike trenutno su izložene u Sarajevu, u organizaciji ULUBIH, dok zauzimaju važno mjesto i u galeriji “Gral” u Skoplju.
U razgovoru s Fakićem saznajemo i da gotovo sve što naslika odmah i proda. To ga čini jednim od najprodavanijih slikara sa ovih prostora. Unatoč prekidu sedmogodišnje saradnje s galeristom iz Beča, zbog nemogućnosti ispunjavanja rokova, Fakić ostaje na likovnoj sceni kao umjetnik čija djela pronalaze svoj put do kolekcionara.
Na pitanje o likovnoj sceni u njegovom rodnom Tutinu, Fakić kratko odgovara da je kultura u Tutinu zabranjena.
“Nažalost, neko je u Tutinu zabranio kulturu, jednu vrlo važnu civilizacijsku tekovinu je izbacio iz života Bošnjaka i ostalih građana Tutina. Narod koji nema kulturu nema pravo na postojanje”, kazao je Fakić.
Izvor: Sandzacke.rs