Status bosanskog jezika na Državnom Univerzitetu u Novom Pazaru (DUNP) i dalje ostaje sasvim upitan, izjavio je Sead Šemsović, redovni profesor književnosti na Univerzitetu u Sarajevu i DUNP i potpredsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća. U autorskom tekstu za portal Free media, Šemsović ističe da ne samo da nije uveden poseban studijski program za bosanski jezik i bošnjačku književnost, već je sam trenutni status bosanskog jezika doveden u pitanje.
Studijski program “Srpska književnost i jezik” osmišljen je s ciljem zadovoljenja potreba regiona gdje se Univerzitet nalazi, navodi profesor Šemsović. Svršenici ovog programa, dodaj on, dobijaju diplomu koja im omogućava predavanje predmeta srpski jezik i književnost u osnovnim i srednjim školama, uz dodatak diplome koji pokriva predmet bosanski jezik i književnost.
Međutim, s obzirom na istek akreditacije ovog studijskog programa, Šemsović upozorava da određeni nastavnici ne biraju sredstva kako bi bosanski jezik bio “protjeran” s DUNP. Neki od njih čak koriste otvoreno ucjenjivanje, kako kolega koji drugačije misle, tako i same institucije.
Šemsović naglašava da ovi nastavnici prate ideje koje negiraju različite jezičke identitete, poput vukovske ideje “Srbi svi i svuda” i kovačevićevske fašističke ideje da postoji samo “Srpski jezik i srpski jezici”.
“Nakon promjene u upravljačkim strukturama Univerziteta, nova Uprava još uvijek nije jasno pokazala u kom smjeru želi ići. Rektorat načelno ne osporava pitanje jezika, ali prebacuje odgovornost na nastavnike, pozivajući ih da se ‘dogovore'”, upozorava Šemsović.
U proteklim godinama, predstavnici upravljačkih struktura Univerziteta redovno su se sastajali s čelnicima Bošnjačkog nacionalnog vijeća kako bi dogovarali zajedničke poteze, uključujući inicijative za pokretanje studijskog programa Bosanski jezik i književnost.
Iako trenutno ne postoje kapaciteti za osnivanje zasebnog studijskog programa, obnavljanje ranijeg koncepta Šemsović smatra realno održivim. On izražava nadu da će nova uprava, koja je tek godinu dana na poziciji, ubrzo prepoznati važnost očuvanja i promocije jezičke i kulturne raznolikosti na DUNP-u.
Bošnjačko nacionalno vijeće nastavit će s naporima za obnavljanjem suradnje sa Univerzitetom, nastojeći ostvariti cilj pokretanja studijskog programa Bosanski jezik i književnost, kaže Šemsović pitajući se na kraju teksta “hoće li nova uprava donijeti promjene”.