U ponedjeljak, 18. maja 2026. godine, u Galeriji MMC u Novom Pazaru, u 19.30 sati, održana je šesta tribina ciklusa “Kulturni razgovori”, ovoga puta posvećena temi kulture govora. Dosadašnje tribine ovog ciklusa obuhvatile su oblasti likovne umjetnosti, književnosti, tradicionalne kulture, medija i mladih.
O osnovnim elementima kulture govora, govornom bontonu, kvalitetu dobrog govora i značaju edukacije u ovoj oblasti govorili su književnik Enes Halilović, dr. Ahmed Bihorac, profesor maternjeg jezika i književnosti, te Denisa Curić, defektolog i logoped. Moderatorica i domaćin tribine bila je dr. Amra Hodžić Jejna, lingvistkinja i likovna umjetnica.
Razgovor se posebno fokusirao na uticaj čitanja književnih djela na govornu kompetenciju, odsustvo određenih socijalnih i kulturnih normi u savremenom društvu te na ulogu roditelja, nastavnika i obrazovnog sistema u razvijanju kulture govora kod mladih. U publici je bio veliki broj nastavnika maternjeg jezika, što je doprinijelo živoj diskusiji.

Opći zaključak tribine bio je da kultura govora ima ključni značaj u životu svakog čovjeka jer predstavlja osnovu uspješne komunikacije na svim društvenim nivoima. Istaknuto je da bez razvijene govorne kulture ne bi bili mogući umjetničko kazivanje, recitovanje, besjedništvo, kao ni scenske umjetnosti poput pozorišta i filma.
Tribine “Kulturni razgovori” posvećene su boljoj komunikaciji aktera u kulturi i institucija kulture s ciljem mapiranja problema na umjetničkoj i kulturnoj sceni Novog Pazara.
