Close Menu
Sandzacke.rs
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Dijaspora
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Dijaspora
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
Home»Kultura»U Sarajevu otvorena izložba “Bohča” Fehima Huskovića povodom 40 godina stvaralaštva
Kultura

U Sarajevu otvorena izložba “Bohča” Fehima Huskovića povodom 40 godina stvaralaštva

Sandzacke.rsBy Sandzacke.rs30/08/2025Updated:30/08/2025Nema komentara3 Mins Read
Podijeli Facebook Twitter Pinterest Telegram LinkedIn Tumblr Email Copy Link
blank
Foto: Facebook/Fehim Husković
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Copy Link

U Umjetničkoj galeriji BiH u petak je svečano otvorena izložba “Bohča“ akademika Fehima Huskovića, povodom četrdesete godišnjice njegovog stvaralačkog rada. Riječ je o umjetničkom projektu koji obuhvata retrospektivu radova iz različitih faza, ali i promociju monografije “40 godina poslije“.

Piše: Mr. Medžid Fakić

Na izložbi su predstavljena djela iz više ciklusa – akril na platnu, grafike i skulpture – gdje Husković simbolički povezuje motive iz prirode sa ličnim i kolektivnim iskustvom. Posebnu pažnju privlače tzv. “plava“, “zelena“ i “crvena“ faza, u kojima autor majstorski istražuje različite nijanse i daje im vlastitu umjetničku perspektivu.

blank
Foto: Facebook/Fehim Husković

Centralno mjesto zauzima ciklus grafika “Bohča“, snažno inspirisan bošnjačkom tradicijom. Bohča – zavežljaj tkanine u kojem se nekada nosila najnužnija imovina u trenucima izgnanstva i stradanja – za Huskovića je simbol egzistencije, sjećanja i dostojanstva.

“Ciklus grafika i slika pod nazivom ‘Bohča’ jedno je od mojih najemotivnijih i najdubljih umjetničkih ostvarenja koje je proizašlo ne iz teorijske ambicije, već iz unutrašnje nužnosti.  U njegovom središtu se nalazi simbolička moć običnog predmeta-zavežljaja tkanine, bohče-boščaluka, koja se u historiji Bošnjaka pokazala kao nosilac egzistencije i dostojanstva u trenucima krajnjeg gubitka.

Moja bohča je znak, ali i rana, trag putnika bez puta, korak bez odredišta. Ona nije samo zavežljaj, već metafora cijelog jednog naroda koji je historijski bio primoran da u trenutku ostavi sve-osim sebe i vjere”, kazao je akademik Fehim Husković o svom likovnom ciklusu.

blank
Foto: Facebook/Fehim Husković

Organizator izložbe i promocije monografije je Bošnjačka akademija nauka i umjetnosti (BANU). Izložba će biti otvorena do 15. septembra 2025. godine, a već prvih dana vlada veliko interesovanje kulturne javnosti Sarajeva.

Fehim Husković, koji je magistrirao i doktorirao u oblasti pedagogije i metodike likovne umjetnosti u Sofiji, danas predaje na Fakultetu likovnih umjetnosti u Skoplju i Internacionalnom univerzitetu u Novom Pazaru, te gostuje na više evropskih i azijskih univerziteta.

Tokom četiri decenije karijere organizovao je više od 130 samostalnih izložbi i učestvovao na preko 800 grupnih, širom Balkana, Evrope i svijeta – od Turske i Njemačke, preko Norveške i Francuske, do Sjedinjenih Američkih Država.

blank
Foto: Facebook/Fehim Husković

Za svoj rad dobio je više od 35 nagrada iz oblasti crteža, grafike i slikarstva, uključujući i priznanje za životno djelo u Sjevernoj Makedoniji. Objavio je tri knjige i dvadesetak stručnih radova iz pedagogije i psihologije umjetnosti, te aktivno učestvovao u organizaciji međunarodnih bienala, trienala i kolonija. Njegova djela danas se nalaze u svjetski poznatim muzejima i privatnim kolekcijama.

Izložba “Bohča“ još jednom potvrđuje da Husković ne pripada samo bosanskohercegovačkom i sandžačkom kulturnom krugu, već i širem međunarodnom prostoru, gdje se njegovo ime već decenijama svrstava među najznačajnije umjetnike s ovih prostora.

blank
Foto: Facebook/Fehim Husković
Bohča Fehim Husković Sarajevo Umjetnička galerija BiH
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Copy Link
Previous ArticleKineski BYD priprema karavan s kojim će napasti Passat: Domet veći od 1.000 km uz pristupačniju cijenu
Next Article Faiz Softić ovogodišnji dobitnik nagrade “Risto Ratković”
blank
Sandzacke.rs

Vezani članci

Himzo Polovina, srce i duša Bosne i Hercegovine

11/03/2026

Sandžačka zemlja, univerzalna sudbina: O romanu “Pešter” Bisere Suljić-Boškailo

11/03/2026

Tišina moćnih žena: Merkel, Clinton i Harris u provokativnoj utopiji Kubre Khademi

07/03/2026
Add A Comment

Comments are closed.

NAJNOVIJI ČLANCI

Japanac ušao u džamiju da zatraži pomoć jer mu se pokvario bicikl, iz džamije izašao kao musliman

Hezbolah ispalio 150 raketa na sjever Izraela, Iran se pridružio ispaljivanjem balističkih raketa

Sin iranskog predsjednika otkrio zdravstveno stanje vrhovnog vođe Khameneija

Himzo Polovina, srce i duša Bosne i Hercegovine

Trump bijesan zbog miniranja Hormuza prijeti Iranu potpunim uništenjem, ali niko ga ne sluša

Erdogan protiv podjela: Nemamo sunitski i šiitski islam, imamo samo jednu religiju – islam

Iran bi mogao napasti bazu mudžahedina u Albaniji?

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • O nama
  • sandzacke.novine@gmail.com
  • privacy
  • Impressum
© 2011-2025 Sandzacke.rs. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.