U namjeri da se ovaj kraj Sandžaka izvede iz kulturne letargije i pospanosti, predstavnici Kulturno-prosvjetne zajednice Srbije i TV Beograd pokrenuli su gradnju Doma kulture u Tutinu predaleke 1968. godine.
Prema svojevremenom pisanju novinara lista “Borba” Radomira Savića, projekt Doma je 1974. godine uradio aritekta Slavko Dimitrijević, a u izgradnju se krenulo 21. oktobra 1977. godine. Sam posao gradnje bio je povjeren GRO “Kablar” iz Kraljeva.
Zamisao gradnje Doma kulture u Tutinu svojevremeno je prihvaćena bez rezervi, pa su na žiro-račun pristizala i prva sredstva u korist Doma. Skupljenim sredstvima bila je ugovorena prva faza radova – do ukrovljenja. Sproveden je i lokalni samodoprinos, dva odsto od prosječnog ličnog dohotka zaposlenih i pet odsto na prihod od domaćinstava, čime je bilo obezbijeđeno tadašnjih deset milona novih dinara.
Zna se da je i književnik Ivo Andrić uložio dio sredstva njemu dodijeljene Nobelove nagrade. Tada su priloge dali i mnogi znani i neznani pojedinci. Republički SIZ kulture dodjeljuje tada 11.350.000 dinara, a suinvestitori Dom zdravlja, “Resnik” i Invenst banka tri miliona dinara.
Radovi su u nekoliko mahova prekidani zbog pomanjkanja para. Fond za podsticanja razvoja nedovoljno razvijenih područja Srbije odobrio je 250 miliona dinara, suinvestitori 55, Republički SIZ kulture 44, a Tekstilni kombinat “Raška” iz Novog Pazara, kao poklon, tri miliona dinara.
U drugoj fazi izgradnje Doma utrošeno je 400 miliona dinara. Zbog dužeg perioda izgradnje i tadašnje rastuće inflacije, kada se govori o novcu, teško se može steći precizna slika o vrijednosti te investicije.
I pored brojnih prigovora da je po sredi bila promašena investicija, Dom je, ipak, završen. Žitelji Tutina su novembra 1987. godine, povodom Dana oslobođenja grada, presjekli vrpcu na vratima nove i funkcionalne zgrade Doma kulture, dok su radovi, sa prekidima, trajali tačno deset godina.
“Kada sve ovo opremimo, u prostoru Doma biće uređena savremena bioskopska sala sa 370 sjedišta i modernom tehničkom opremom. Biblioteka će opremiti i sopstvenu čitaonicu. Biće prostora za amatere, Omladinski klub”, izjavio je tada za “Borbu” sekretar Opštinske zajednice kulture Halil Halko Pepić.
U okviru Doma formiran je likovni klub, a tu su svoje djeovanje nastavili Amatersko pozorište i KUD “Mladost”, koji su i ranije, u lošim uslovima, postizali izvanredne rezultate. Završetkom i opremanjem Doma kulture stvoreni su izvanredni uslovi za djelovanje u oblasti kulture.
Izvor: Sandzacke.rs