Nema ništa gore nego kad pokušavate da odmorite ili radite, a sa svih strana vas bombarduju zvuci komšijskog renoviranja, glasna muzika ili lavež pasa.
Mnogi stanari zgrada u Srbiji znaju koliko je stanje sa zvučnom izolacijom katastrofalno – čuje se svaka reč, korak, pa čak i kašalj.
Srećom, danas postoje rešenja koja ne moraju da vas koštaju čitavo bogatstvo. Za one koji traže profesionalnu pomoć, kliknite ovde da biste videli kako stručnjaci rešavaju ovaj problem.
Šta uopšte funkcioniše protiv buke?
Verovatno ste čuli razne narodne lekove za zvučnu izolaciju – od lepljenja stiropora na zidove do postavljanja tepiha svuda po stanu. Nažalost, većina tih improvizacija daje slabe rezultate. Zvuk je podmukao – ako nađe i najmanju pukotinu, proći će kroz nju. Evo šta stvarno treba da znate:
- Buka se prenosi kroz vazduh (razgovori, TV)
- Ali i kroz čvrste materijale (koraci, lupanje)
I za jedno i za drugo potrebna su različita rešenja!
Materijali koji stvarno pomažu
Ovo su neki materijali koji vam mogu pomoći pri kontroliranju buke.
Akustični paneli
Ne dajte se prevariti jeftinim pločama od sunđera koje se prodaju po oglasima! Pravi akustični paneli su posebno dizajnirani da “zarobe” zvučne talase. Domaći brend koji se pokazao kao odličan izbor kod mnogih kupaca su akustični paneli MC2. Dovoljno ih je postaviti na kritične tačke u prostoriji i razlika je primetna odmah.
Izolaciona vuna
Staklena i mineralna vuna nisu bez razloga standard u građevinarstvu već decenijama. Ova naizgled obična vlakna vrlo efikasno “gutaju” zvuk. Pritom nisu preterano skupa, što je uvek plus za kućni budžet. Jedini problem je što rad s njima može biti neprijatan – svrbe i iritiraju kožu. Zato kod ugradnje obavezno rukavice i maska!
Zvučne barijere
Za ozbiljne probleme s bukom, nekad obični materijali nisu dovoljni. U tom slučaju, potrebne su specijalne zvučne barijere – teške, gumene ili vinilne membrane koje se postavljaju između slojeva zida.
One mogu smanjiti buku i do 70%! Naravno, nisu jeftine, ali ako živite pored noćnog kluba ili prometne ulice, vrede svaki dinar.
Trikovi majstora za zvučnu izolaciju
Evo nekoliko trikova koje majstori preporučuju:
Sistem “soba u sobi” (za one koji imaju prostora)
Zvuči ludo, ali najefikasniji način da se izolujete od buke je da napravite kompletno novu prostoriju unutar postojeće, bez ijedne dodirne tačke! Zamislite da lebdi unutar stare prostorije. Ovako se rade pravi muzički studiji. Skupo i oduzima prostor, ali apsolutno najefektivnije.
Plivajući podovi – spas od koraka iznad glave
Ko živi u zgradi, zna pakao kada komšija iznad vas ima naviku da šeta u cipelama ili pomera nameštaj u ponoć. Plivajući pod je rešenje – između betonske ploče i laminata postavlja se elastični sloj koji “upija” vibracije. Majstori će vam reći da je ovo jedna od najpametnijih investicija za stan.
Sendvič zidovi – kada jedan sloj nije dovoljan
Umesto da pravite deblji zid od istog materijala, pametniji pristup je kombinovanje različitih materijala u slojevima. Na primer: gips-karton, pa zvučna izolacija, pa opet gips-karton, ali sa vazdušnim međuprostorom. Zvuk mora da prođe kroz toliko različitih prepreka da na kraju odustane!
Greške koje svi prave kod zvučne izolacije
Verovatno ste videli kako ljudi lepe one jeftine sunđeraste panele po zidovima i čude se što i dalje čuju komšiju. Evo najčešćih grešaka:
- Izolacija samo jednog zida (zvuk će naći drugi put)
- Ostavljanje i najmanjih rupa nezaptivenim (zvuk će ih pronaći)
- Zanemarivanje vrata i prozora (oni su često najslabija karika)
- Štednja na materijalima (jeftino uvek ispadne skupo)
Naravno, svi se pitaju koliko će koštati dobra zvučna izolacija. Istina je da cena varira od nekoliko hiljada do nekoliko desetina hiljada dinara po kvadratu, zavisno od nivoa izolacije koji želite.