U užurbanom svijetu zadatak da unesete što više aktivnosti i kretanja u vašu svakodnevnicu često može biti na posljednjem mjestu “to do liste”. Međutim, postoji razlog da preispitate svoje prioritete jer bi vam aktivnost mogla produžiti život za najmanje pet godina.
Prema novoj studiji objavljenoj u četvrtak u British Journal of Sports Medicine aktivnost može biti ključna za produžavanja životnog vijeka kod ljudi.
“Bio sam iznenađen kada sam otkrio da bi gubitak godina života u SAD-u zbog niskog nivoa fizičke aktivnosti mogao biti jednak gubicima zbog pušenja i visokog krvnog pritiska”, rekao je viši autor studije dr. Lennert Veerman, profesor javnog zdravlja na Univerzitetu Griffith u Australiji, za CNN.
Mnoge studije su ispitivale veze između fizičke aktivnosti i dugovječnosti. U stvari, Veermanovo istraživanje inspirisano je studijom iz 2019. koja je otkrila da se rizik od prerane smrti smanjuje što su učesnici imali više fizičke aktivnost.
Nivoi aktivnosti u toj studiji mjereni su akcelerometrima — nosivim uređajima za praćenje aktivnosti. Studija iz 2019. godine, zajedno s ostalima, već je pokazala da je, mjerena akcelerometrijom, veza između fizičke aktivnosti i rane smrti otprilike dvostruko jača u poređenju s nivoima mjerenim anketama ili upitnicima, rekao je Veerman.
“Pitao sam se kako će se to prevesti na očekivani životni vijek i koliko bi dodatnog životnog vijeka mogao donijeti jedan sat hodanja”, dodao je Veerman.
Da bi saznali, autori najnovije studije koristili su podatke o fizičkoj aktivnosti koje su bilježili akcelerometri na kuku koje su nosile – najmanje 10 sati četiri ili više dana – odrasle osobe koje su imale 40 godina ili više kada su učestvovale u nacionalnom istraživanju zdravlja i ishrane iz 2003-2006. godine.
Nalazi su zasnovani na ovoj starosnoj grupi jer su stope smrtnosti zavisne od aktivnosti stabilne do 40 godina, a nakon toga variraju. Razlog za korištenje starih podataka o aktivnostima je metodološka usklađenost sa studijom iz 2019. godine, rekli su autori.
Tim je zatim konstruirao tabelu života – način da se pokaže vjerovatnoća da će populacije doživjeti ili umrijeti do određene dobi. Na osnovu ovih informacija, autori su predvidjeli koliko će ljudi iz američke populacije 2019. preživjeti u narednim godinama u zavisnosti od nivoa aktivnosti i koliko bi dodatnog života mogli dobiti ako ih povećaju.
Otkrili su da bi aktivnost najmanje aktivnog kvartila populacije dovela do 5,8-godišnjeg gubitka očekivanog životnog vijeka za muškarce i žene, smanjujući očekivano trajanje sa oko 78 na oko 73 godine. Ako bi svi Amerikanci stariji od 40 godina bili aktivni kao i gornji kvartil, očekivani životni vijek bi bio 83,7 godina, što je povećanje od 5,3 godine.
Tim je također istražio koje bi potencijalne koristi mogle biti na nivou pojedinca, a ne populacije – otkrivši da bi oni koji su najmanje aktivni ako dodaju 111 minuta aktivnosti dnevno, mogli produžiti svoj život za do 11 godina.