Prošlog vikenda ulicama Hamburga demonstriralo je oko hiljadu ljudi pozivajući na uspostavu halifata u Njemačkoj. Zakonski je registriran kao “protest protiv antiislamske politike i protiv islamofobnih informacija iz raznih medijskih kuća”, u svrhu ostvarivanja prava na slobodu izražavanja.
Ako policija u tom trenutku nije reagirala, to je bilo zato što su transparenti koji su zahtijevali vladavinu šerijata bili napisani na arapskom jeziku i službenici nisu odmah razumjeli što je tamo rečeno, kao što nisu razumjeli ni antidemokratske i antivladine slogane. Demonstranti su tražili “ukidanje diktature vrijednosti” i rušenje sistema.
Slijedeći dan, ministarka unutrašnjih poslova Nancy Faeser priznala je da su vijesti “uznemirujuće” i da je “vidjeti islamističke demonstracije ove vrste na našim ulicama teško podnijeti”. Kancelar Olaf Scholz pozvao je na “procesuiranje svih zločina, gdje god su prekršeni zakoni Savezne Republike Njemačke”, a sigurnosne snage pokrenule su odgovarajuću istragu.
Nijedna žena nije prisustvovala protestu ali među muškarcima koji su demonstrirali bilo je moguće identificirati Joea Adadea Boatenga, vođu pokreta „Muslim Interaktiv“, navodno islamističke mreže s kontraustavnim pretenzijama, nasljednika Hizb uta -Tahrir grupe (HuT), zabranjene od 2003.
Boateng ima 25 godina i studira za učitelja. Živi u Neuallermöheu i ima njemački pasoš. Rođen je u Njemačkoj 1998. godine, od majke Njemice i oca iz Gane. Godine 2020. promijenio je ime u Raheem Boateng i prvi put se pojavio kao reakcija na ksenofobne napade u Hanau: to je bio trenutak osnivanja Muslim Interaktiv.
Od tada njemački Ured za zaštitu Ustava prati organizaciju jer je klasificirana kao ekstremistička. U jesen prošle godine žestoko su se pobunili na nedopuštenim protestima u kojima su ozlijeđena tri policajca. Nedavno su se vratili na naslovnice njemačkih medija zbog prisiljavanja nekoliko srednjoškolaca da prime islam na temelju društvenog pritiska, što je stvar koju istražuje Tužiteljstvo.
Grupa djeluje gotovo isključivo na društvenim mrežama, širi svoju propagandu na krajnje profesionalan način i prvenstveno cilja na mlade muslimane s ciljem njihove radikalizacije. Njihovi sljedbenici uglavnom su pripadnici treće generacije useljenika: muškarci između 15 i 25 godina, rođeni u Njemačkoj, koji dobro govore njemački i većina ima njemački pasoš.
Lice pokreta, Boateng, je elokventan, zgodan i dobro obučen. Oblači se moderno i svakodnevno putem TikToka emitira nove video-zapise čija je ključna poruka da su muslimani u Njemačkoj potlačeni, da se moraju braniti i dići glas. “Kada njemački političari govore o integraciji, zapravo misle na asimilaciju”, ponavlja u svojim publikacijama. On osuđuje da su muslimani lišeni svog identiteta u Njemačkoj.
“Tražimo pravo na vlastiti muslimanski način života!”, zahtijevali su govornici na demonstracijama te vikali: “Uspavani div se probudio” i „Zapad će morati snositi odgovornost”. Nakon otvaranja istrage, Boateng je izjavio da se transparenti s natpisom “Halifat je rješenje” ne odnose na Njemačku, već na islamski svijet, s vidljivom namjerom da izbjegne zabranu pokreta a takva je odluka blizu.
Ministar unutrašnjih poslova njemačke države Sjeverne Rajne-Vestfalije, demokršćanin Herbert Reul, od novembra prošle godine poziva na zabranu Muslim Interactivea i dviju s njima povezanih organizacija: „Generation Islam“ i „Reality Islam“. Svi oni aktivni su u protestima protiv Izraela i stalno graniče s ilegalnošću. “Stranac čiji boravak ugrožava slobodni demokratski poredak u Njemačkoj može biti protjeran”, podsjetio je potpredsjednik parlamentarne grupacije Liberalne stranke (FDP), Konstantin Kuhle, koji je upozorio da svako ko poziva na ukidanje temeljnih prava u Njemačkoj demonstracijama ispunjava ovaj zahtjev.
Ali istina je da mnogi sljedbenici Muslim Interaktiva već imaju njemačke pasoše. Njemačka policija izvijestila je da je 984 islamista klasificirala kao “prijetnju” i “relevantne osobe”. Prema Ministarstvu unutrašnjih poslova, ovaj pokret “privlači ranjive sektore svih skupina stanovništva”, a većina islamista koje sigurnosne vlasti klasificiraju kao opasne su njemački državljani. Policija broji među ovim registriranim radikalima 342 kriminalca i 334 relevantne osobe koje imaju njemačko ili dvojno državljanstvo. Slijede Sirijci, Turci, Iračani i Tadžici.
Svi oni čine “islamistički teroristički potencijal”, kako ga definira Savezni ured za zaštitu ustava. Prema podacima njemačke vlade, 2023. je deportirano dvanaest osoba koje se smatraju islamističkim prijetnjama, uglavnom u Irak i Tadžikistan. Ove godine su četiri osobe iz istog spektra deportirane su u Irak, Tadžikistan, Maroko i Srbiju.
Izvor: Stav.ba