Dugo očekivani film “Gladijator 2” izazvao je kontroverzu nakon što su scene s palestinsko-egipatskom glumicom May Calamawy navodno izrezane zbog njene glasne podrške Palestini.
Calamawy, koja je dobila značajnu ulogu, vidjela je da se njeno vrijeme na ekranom svodi na kratka i nijema pojavljivanja nakon što je javno kritizirala izraelske napade u Gazi 2023. godine.
Odluka je ponovo izazvala zabrinutost zbog političke klime u Hollywoodu i njegovog usklađivanja sa proizraelskim interesima.
Prvobitno, Calamawyina uloga je reklamirana kao centralna za priču, a njen lik je igrao ključnu ulogu u naraciji uz lik Paula Mescala, Luciusa.
Međutim, nakon što je izrazila svoje protivljenje izraelskom ratu u Gazi i izrazila podršku Palestincima, njene scene su gotovo u potpunosti izbačene iz filma.
Drastično smanjenje njene uloge, suprotno prvim najavama, naširoko je viđeno kao odgovor na njen politički stav.
Ovaj incident dio je šireg obrasca cenzure i reakcije na pojedince iz zabave koji izražavaju solidarnost s Palestinom.
Glumica Melissa Barrera suočila se sa sličnom sudbinom kada je uklonjena iz filma “Scream 7” nakon što je kritikovala postupke Izraela tokom sukoba u Gazi.
Barrerine objave, koje osuđuju izraelske napade i naglašavaju patnju Palestinaca, producenti filma ocijenili su “antisemitskim”, što je dovelo do njezine smjene.
Oskarovka i aktivistica Susan Sarandon otkrila je da je njena podrška Palestini dovela do toga da je na crnoj listi Hollywooda. Nakon što je u novembru prošle godine učestvovala u propalestinskom protestu u New Yorku, gdje je osudila postupke Izraela, Sarandon je odbacila njena agencija za talente i nekoliko projekata je otkazano. Objasnila je da je i njen menadžer prekinuo njihov profesionalni odnos, zbog čega nije mogla da obezbijedi uloge. Sarandon je napomenula da njeno iskustvo odražava širi trend cenzure u Hollywoodu, gdje su se mnogi suočili s profesionalnim posljedicama zbog podrške Palestini.
Ovi potezi podstakli su optužbe da Hollywood utišava palestinske glasove i ograničava slobodu izražavanja u korist političkih programa.
Kontroverza nije ograničena na film. Pojedinci koji su podržavali Palestinu suočili su se s profesionalnim posljedicama u sportu i muzici.
Francuski fudbaler Karim Benzema optužen je od strane francuskog ministra unutrašnjih poslova da promoviše “politički islam” nakon što je pokazao podršku Palestini na društvenim mrežama, uprkos tome što nije ponudio nikakve dokaze o bilo kakvoj povezanosti s terorističkim grupama.
Slično tome, holandski fudbaler Anwar El Ghazi izbačen je iz njemačkog Bundesligaša Mainz 05 i raskinut mu je ugovor nakon propalestinskog stava.
Ovaj obrazac političke cenzure nije nov.
Legendarni muzičar Roger Waters suočen je s dugogodišnjim pritiskom, uključujući otkazivanje koncerata i klevetničke kampanje, zbog njegove otvorene podrške pravima Palestinaca.
Manekenka Bella Hadid, koja je također bila glasna o svom palestinskom naslijeđu, nedavno je izgubila ugovor s Adidasom nakon lobiranja proizraelskih grupa.
Ove akcije pokazuju sistemski otpor onima koji osporavaju izraelsku politiku.
Uklanjanje Calamawyjevih scena iz “Gladijatora 2” smatra se jasnim primjerom političkog utjecaja Hollywooda, a kritičari tvrde da ono odražava širi trend marginaliziranja glasova koji se protive izraelskom tretmanu Palestinaca.
Dok se debata nastavlja o granicama slobodnog izražavanja u industriji zabave, Calamawyjev slučaj naglašava rizike s kojima se suočavaju umjetnici koji zauzimaju stav o spornim političkim pitanjima.
“Gladijator 2” je epski povijesni akcioni film u režiji i produkciji Ridleyja Scotta koji služi kao nastavak “Gladijatora”.
Film je imao svjetsku premijeru u Sidneju, Australija, 30. oktobra, a u Velikoj Britaniji je izašao 15. novembra i u SAD 22. novembra.
Izvor: Stav.ba