Direktor Istorijskog instituta Beograd, Aleksandar Rastović, uvjeren je da će biti ostvaren viševjekovni cilj o stvaranju jedinstvene srpske države, te da će i srpski narod u Republici Srpskoj biti dio tog nacionalnog korpusa. Rastović je izjavio agenciji SRNA da srpsko nacionalno pitanje još nije riješeno, zbog interesa velikih sila koje su na Balkanu kroz vijekove krojile sudbinu malih naroda i država.
On je kazao kako “viševjekovna želja srpskog naroda još nije rezultirala stvaranjem jedne, jedinstvene nacionalne srpske države“, te dodao: “Ali to je jedan proces i ja sam uvjeren da će, svakako, jednog dana doći do ostvarivanja tog cilja, a to je da se formira jedna srpska država, gdje će i srpski narod u Republici Srpskoj biti dio tog nacionalnog korpusa.“
Prema njegovim riječima, jedna od aktivnosti na kojoj treba raditi s tim ciljem jeste i kultura sjećanja, odnosno prosvjetni, kulturni, nacionalni rad. Rastović je podsjetio da je o tome često pisao čuveni srpski istoričar, akademik Stojan Novaković koji je govorio da se srpski nacionalni i državni interes veoma dobro brani i knjigom, odnosno perom, to jeste kontinuiranim nacionalnim, kulturnim i prosvjetnim radom.
Rastovićeva izjava, u kojoj izražava uvjerenje da će se “ostvariti viševjekovni cilj o stvaranju jedinstvene srpske države“ i da će “srpski narod u Republici Srpskoj biti dio tog nacionalnog korpusa“, predstavlja nedvosmislenu prijetnju teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine, miru u regiji i temeljima savremenog međunarodnog poretka.
To što takve velikodržavne aspiracije javno iznosi čelnik jedne državne akademske institucije Srbije – koja bi po definiciji morala biti predana istini, nauci i suživotu – čini ovu izjavu još opasnijom i skandaloznijom.
Rastovićeva retorika neodoljivo podsjeća na mračnu nacionalističku retoriku devedesetih godina, onu koja je iza sebe ostavila stotine hiljada mrtvih, milione raseljenih i razorene gradove od Vukovara, Sarajeva do Srebrenice i Kosova.
Njegove riječi nisu samo politička floskula – one su ideološki nastavak iste politike koja je u ime “ujedinjenja srpskog naroda“ vodila agresivne ratove, činila zločine i pokušala izbrisati cijele narode.
Upravo zbog ovakvih ideoloških matrica i zločinačke logike koja “kulturnim i prosvjetnim radom“ poziva na “osvješćivanje“ i pripajanje tuđih teritorija, Bosna i Hercegovina je desetljećima izložena destabilizaciji. Govoriti o “srpskom jedinstvu“ i uključivanju Republike Srpske u neku buduću „srpsku državu“ izravna je poruka da se ne priznaje postojanje suverene i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine.
Rastović ne govori kao naučnik – on govori kao ideolog. I to kao ideolog kontinuiteta velikosrpske politike. Pozivanje na akademika Stojana Novakovića i kulturu sjećanja ne skriva stvarnu namjeru: nacionalnu indoktrinaciju, pripremu terena za političke, a moguće i vojne avanture, koje bi ponovno mogle zapaliti regiju.
Posebno je opasno to što se ovakva izjava plasira iz usta osobe koja vodi državni historijski institut, čime se politička mitomanija i teritorijalni revizionizam pokušavaju prikazati kao naučno utemeljen proces. Riječ je o instrumentalizaciji nauke u službi nacionalističke politike, čime se briše granica između naučnog autoriteta i političke propagande.
Bosna i Hercegovina nikada neće biti dio bilo kakve “ujedinjene srpske države“. Nikada. O tome ne odlučuju ni Rastović, ni Beograd, ni Banja Luka, nego međunarodno pravo, ustavni poredak BiH i – što je najvažnije – volja građana Bosne i Hercegovine. Svaka pomisao na to da se entitet Republika Srpska može otcijepiti ili pripojiti Srbiji je suliuda misao, čisto kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma, međunarodnog prava i, u konačnici, poziv na novi sukob.
Ovakve izjave moraju biti nedvosmisleno osuđene – i od strane političkih elita, i akademske zajednice, i međunarodne zajednice. Šutnja pred ovakvom vrstom političke patologije znači pristajanje. A to sebi više nikada ne smijemo dopustiti.
Izvor: Bosna.hr