Najučinkovitija i najomraženija budilica u Izraelu dolazi ovih dana iz jedne od najsiromašnijih zemalja u regiji. Posljednjih dana više od dva miliona Izraelaca nekoliko puta usred noći probudile su sirene koje su upozoravale na balistički projektil iz Jemena.
Napadi Huta obično bivaju presretnuti – kao što je to bio slučaj sinoć – iako ponekad ostaci njihove rakete ili izraelskog presretača pogode zgradu, uzrokujući ranjavanja. Nova i neočekivana noćna mora za Izraelce je proiranska grupa za koju prije 15 mjeseci nisu ni znali, udaljena 2000 kilometara.
“Jemenske oružane snage [Huti] izvele su ciljanu vojnu operaciju na aerdorom Ben Gurion u okupiranom području Yaffa [Tel Aviv] s hipersoničnim balističkim projektilom tipa Palestina II”, objavio je vojni glasnogovornik Huta, Yahya Sarea. Jemenska budilica počela je odbrojavati u četvrtak navečer, kada je Izrael pokrenuo svoju četvrtu i najintenzivniju zračnu odmazdu na područja pod kontrolom pobunjenika u Jemenu (aerdorom Sana'a, luka Hodeidah, elektrane…), ostavivši šest mrtvih.
Nakon primirja koje je stupilo na snagu prije tačno mjesec dana s oslabljenim Hezbollahom, udaraca koji su razbili sposobnosti Hamasa i Islamskog džihada, prestanka lansiranja raketa i bespilotnih letjelica od strane proiranskih milicija u Iraku i pada režima Bashara Assada u Siriji kao ključnom dijelu iranske osovine, Huti su postali glavna grupa koja često napada Izrael u znak podrške Gazi.
“Nastavit ćemo sve dok cionisti ne zaustave svoje zločine nad Palestincima u Gazi”, obećavaju vođe Huta, opravdavajući ispaljivanje svojih balističkih raketa i bespilotnih letjelica protiv moćnog neprijatelja, s kojima također žele osvojiti bodove kod svojih u Jemenu i kod svog sponzora u Teheranu, nakon što je ovaj kratkoročno “izgubio” Hezbollah.
Sarea je dodao da je brod Santa Ursula takođe napadnut dronovima u Arapskom moru, tvrdeći da je posada ignorirala zabranu Huta da uplovljava u izraelske luke. Sabotaža koja je počela prije godinu dana protiv brodova u tjesnacu Bab el Mandeb nije dovela do stvaranja međunarodne koalicije protiv Huta, nešto što je Izrael tražio, tvrdeći da to nije samo njihov problem, već globalni. Do danas cijena za Izrael nije toliko u smislu žrtava (jedan mrtav u Tel Avivu od bespilotne letjelice u julu), koliko u smislu sigurnosti i ekonomije. Akcija Huta šteti aktivnostima izraelskih luka, dok je svaka najava o ispaljivanju projektila na aerodrom Ben Gurion, bila istinita ili ne, dovoljna da mnoge avio-kompanije objave obustavu svojih letova, unatoč primirju s Hezbollahom.
Za razliku od svojih masovnih akcija protiv Hezbollaha u Libanonu i Hamasa u Gazi, Izrael ima dva ograničenja kada se radi o obračunu s Hutima: oni su mnogo dalje (što komplikuje misiju zračnih snaga) i nisu toliko poznati njegovim obavještajnim službama. Zato su Mossad i vojna obavještajna služba stvorili sisteme posvećene samo Hutima kako bi ih pratili. “Nekoliko nam je saveznika reklo da su Huti nepredvidivi i da ih je teško odvratiti”, kažu izraelski izvori.
Izvor: El Mundo