Close Menu
Sandzacke.rs
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Dijaspora
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Dijaspora
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
Home»Teme»Situacija za koju Kur'an kaže da je predznak “Sudnjeg dana” dešava se upravo sada
Teme

Situacija za koju Kur'an kaže da je predznak “Sudnjeg dana” dešava se upravo sada

Sandzacke.rsBy Sandzacke.rs14/05/2026Updated:14/05/2026Nema komentara4 Mins Read
Podijeli Facebook Twitter Pinterest Telegram LinkedIn Tumblr Email Copy Link
blank
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Copy Link

Rijeka Eufrat, jedna od najstarijih kolijevki ljudske civilizacije, polako nestaje. Duga oko 2.900 kilometara, teče od istočne Turske kroz Siriju i Irak, gdje se spaja s Tigrisom i ulijeva u Perzijski zaljev. Uz njene obale nicale su prve gradske civilizacije, pisani jezici, zakoni i religije. Danas naučnici upozoravaju da bi ta ista rijeka mogla presušiti u roku od nekoliko decenija.

Istraživač sa Univerziteta Kalifornija Jay Famiglietti dokumentovao je tokom višegodišnjih analiza alarmantne gubitke u podzemnim rezervoarima vode u slivu Tigrisa i Eufrata, koji obuhvata dijelove Turske, Sirije, Iraka i Irana. Suše nakon 2007. godine dodatno su ubrzale te procese, dok potražnja za pitkom vodom neprestano raste zbog povećanja stanovništva i intenzivne poljoprivrede.

Klimatski stručnjaci upozoravaju da kombinacija globalnog zagrijavanja, prekomjernog crpljenja podzemnih voda i sve češćih suša stvara scenarij koji nije više hipotetski. Vodostaj opada, a pritisak na preostale rezerve samo se povećava.

Ono što nauku čini posebno nelagodnom u ovom slučaju jeste da islamska eshatološka predaja vijekovima govori upravo o presušivanju Eufrata kao jednom od predznaka Sudnjeg dana. Dio vjernika te hadiske predaje danas čita uz vijesti o klimatskim istraživanjima i pita se gdje završava nauka, a gdje počinje nešto drugo.

Rijeka Eufrat se ne spominje direktno u tekstu Kur’ana. Međutim, u islamskoj tradiciji ona se spominje u vjerodostojnim hadisima Poslanika Muhammeda, a.s. U tim predajama navodi se da će presušivanje Eufrata biti jedan od velikih predznaka Sudnjeg dana.

Prema islamskom učenju, to blago će biti povod velikog iskušenja i sukoba među ljudima, pri čemu se vjernicima savjetuje da se klone tog iskušenja i ne učestvuju u borbi za to bogatstvo.

Ako su tvrdnje naučnika istinite, onda bi pojava Mehdija mogla biti u bliskoj budućnosti. Ovo stoga što je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao u hadisu koji prenosi Ebu Hurejre, radijallahu anhu:

“Neće nastupiti Sudnji dan sve dok se rijeka Eufrat ne povuče i za sobom ostavi brdo zlata zbog kojeg će se ljudi boriti. Od svake stotine bit će ubijeno devedeset i devet ljudi, a svaki će čovjek tada govoriti: ‘Da mi je da budem onaj koji će ostati živ.’” (Buhari)

U ovom hadisu je Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, rekao da je presušivanje rijeke Eufrat jedan od predznaka Sudnjeg dana. Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, je također rekao da će se desiti važni događaji prije nastanka Sudnjeg dana, kao što su pojave imama Mehdija i Dedžala.

Od Ebu Se’ida el-Hudrija, radijallahu anhu, se prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao:

“Na pripadnike mog ummeta će se pred kraj dunjaluka spustiti velika nesreća. Njima će vladati zli vladari koji se do sada nisu pojavljivali i o kojima se nikad nije čulo. Zemlja će im postati tijesna i bit će preplavljena nepravdom i nasiljem. Vjernik neće moći naći pribježište u koje bi se sklonio od nasilja. U tom vremenu će Allah poslati čovjeka iz moje porodice i zemlju ispuniti pravdom, kao što je prije toga bila ispunjena nasiljem i nepravdom. Bit će zadovoljan i stanovnik nebesa i stanovnik Zemlje. Niknut će sve što bude posađeno u zemlju.” (Ahmed)

U drugom rivajetu se kaže: “Kad bi na dunjaluku ostao samo jedan dan, Allah bi produžio taj dan kako bi u njemu poslao čovjeka iz moje porodice, koji će se zvati kao i ja, a njegov otac će se zvati kao i moj otac. Zemlja će tada biti ispunjena pravdom kao što je bila ispunjena nepravdom i nasiljem.” (Tirmizi)

Od Abdullaha Ibn Mes’uda, radijallahu anhu, se prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Neće nestati dunjaluka dok Arapima ne zavlada čovjek iz moje porodice, koji će se zvati kao i ja.” (Tirmizi)

Čovjek kojeg spominje Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je Mehdi. On je osoba koja će ispuniti Zemlju pravdom nakon što su nepravda i nasilje nanosili ogromnu bol ovom svijetu.

Imam Mehdi će povesti ovaj ummet putem ponovne uspostave hilafeta, putem koji su prešli Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, i njegovi ashabi, tj. kroz džihad fi sabilillah, a ne kroz tagutski parlament, niti kroz moljenje tagutske vlade da se odobri uspostavljanje hilafeta.

Imam Mehdi će predvoditi ovaj ummet u džihadu na Allahovom putu. On će se boriti protiv diktatorskih vladara koji su prihvatili neislamsku ideologiju i koji upravljaju svijetom i muslimanskim zemljama. Allah, dželle-šanuhu, će ga počastiti pobjedom, što potvrđuje i sljedeći hadis:

Nafi ibn Utbah prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve selem, rekao: “Napast ćete Arapski poluotok, pa će vam Allah dati pobjedu. Zatim ćete napasti Faris (Perziju), pa će vam Allah dati pobjedu. Zatim ćete napasti Rim, pa će vam Allah dati pobjedu. Zatim ćete napasti Dedžala, pa će vam Allah dati pobjedu.” (Muslim)

Eufrat Sudnji dan suša Tigris
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Copy Link
Previous ArticleIza snimka “napada” ispred Skupštine: Kako SDA Sandžaka pretvara svaki incident u stranačku propagandu
Next Article Dobra vijest za Novi Pazar: Uz podršku EU kreće velika rekonstrukcija škole “Mur”
blank
Sandzacke.rs

Vezani članci

Maskr u Pivskoj župi i historijski revizionizam: Činjenice protiv nacionalističkog mita

07/06/2026

Kontinuitet historijskog revizionizma: Borba za moć Sabine Ćudić

24/05/2026

Zašto je Zapad Dražine četnike zamijenio Titovim partizanima

09/05/2026
Add A Comment

Comments are closed.

NAJNOVIJI ČLANCI

Od rodnog Sandžaka, preko Škotske, do Emirata: Selma svijet osvaja znanjem

Gusinje: Pronađeno tijelo planinarke koja je pala u provaliju na Prokletijama

Tragedija kod Novog Pazara! Muškarac poginuo nakon prevrtanja traktora

U Novom Pazaru održan panel o podršci djeci sa smetnjama u razvoju: “Zajednica mora brinuti zajedno”

Alija Sirotanović, rudar koji je postao simbol Jugoslavije

Udruženje Sahar organizovalo zdravstveno-edukativnu akciju u Tutinu: Više od 200 građana učestvovalo

Dok mu zemlja gori, Edi Rama za sve krivi Iran i objavljuje bizarne AI snimke u mini suknji

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • O nama
  • sandzacke.novine@gmail.com
  • privacy
  • Impressum
© 2011-2025 Sandzacke.rs. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.