Kosovo danas obilježava 17. godišnjicu proglašenja nezavisnosti, koja je usvojena 17. februara 2008. godine. Povodom ovog značajnog datuma, vlada zemlje održala je svečani sastanak na kojem je premijer Albin Kurti istakao važnost žrtava koje su učinjene za slobodu i nezavisnost.
“Sloboda za koju smo se toliko žrtvovali zahtijeva demokratiju, koja omogućava da se čuje glas naroda i da se zaštite prava građana,” rekao je Kurti. On je dodao da je Republika Kosovo danas “jača i vitalnija nego ikada ranije”, zahvaljujući ulaganjima u bezbjednost, odbranu i jačanje demokratskih institucija.
Kurti je također istakao da ekonomija Kosova kontinuirano raste, što pokazuje održivi razvoj zemlje.
Predsjednica Kosova, Vjosa Osmani, nakon ceremonijalnog podizanja zastave u blizini zgrada Vlade i Skupštine, izjavila je da se ovaj dan obilježava u čast “vjekovnog žrtvovanja naroda” za slobodu i nezavisnost.
“Ići ćemo naprijed, jer ne postoji ništa što može zaustaviti našu slobodnu, nezavisnu, suverenu i vječnu Republiku,” rekla je Osmani.
Tokom dana planirani su brojni događaji, uključujući svečanu sjednicu Vlade i paradu Kosovskih snaga bezbjednosti, u čast ovog jubileja.
Politički kontekst i izazovi
Kosovo se nalazi u fazi formiranja novih institucija nakon nedavnih parlamentarnih izbora održanih 9. februara. Premijer Kurtijev pokret Samoopredjeljenje osvojio je najviše glasova, ali nije osigurao potrebnu većinu od 61 poslanika za formiranje samostalne vlade.
Predsjednica Osmani primila je čestitku od bivšeg predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, Donalda Trumpa, koji je pohvalio “postojanost i odlučnost” naroda Kosova na putu ka nezavisnosti. Trump je također istakao želju za jačanjem veza između SAD i Kosova, posebno u oblasti investicija i ekonomskog prosperiteta.
Kritike i međunarodni odnosi
Posljednjih godina, Kurtijeva vlada suočila se s kritikama od strane američkih i evropskih dužnosnika zbog poteza koji su, prema njima, ugrožavali interese srpske zajednice na Kosovu. Među tim potezima su i zabrana upotrebe srpskog dinara i zatvaranje srpskih institucija koje su pružale usluge građanima srpske nacionalnosti.
Evropska unija je kao odgovor na ove korake preduzela kaznene mjere protiv Kosova, uključujući suspendovanje određenih fondova i sastanaka na visokom nivou.
Međunarodno priznanje i budućnost
Kosovo je do sada priznato od strane oko 117 zemalja svijeta i članica je brojnih međunarodnih organizacija, uključujući Svjetsku banku, Međunarodni monetarni fond i Evropsku banku za obnovu i razvoj. Međutim, zemlja još uvijek nije članica Ujedinjenih nacija, Evropske unije i Savjeta Evrope, što ostaje jedan od ključnih izazova za budućnost.
Sedamnaesta godišnjica nezavisnosti Kosova obilježena je ponosom i optimizmom, ali i sjećanjem na izazove koji su pred njim na putu ka potpunoj međunarodnoj afirmaciji i unutrašnjem konsolidovanju.
Izvor: Radio Slobodna Evropa