Uznemirujuća je činjenica da u ovakvim danima, kada nam privode naše povratnike u Srebrenicu, moramo uopće pisati o ovome ali je nemoguće prešutjeti pokušaj izvrtanja istine. Naime, u pojedinim ovdašnjim medijima pojavila se vijest kako je Velika narodna skupština Turkiye, odnosno vladajuća AK Partija i njen koalicioni partner, stranka MHP, odbila prihvatiti rezoluciju o Genocidu u Srebrenici.
(Koliko je ovakva vijest lažna, dovoljno govori činjenica da jedni pišu o odbačenom zakonu, drugi o odbačenoj rezoluciji a treći o odbačenom prijedlogu.)
Povod za ovakvo izvještavanje bila je Twitter objava zastupnika opozicione CHP u Turskoj koji je podnio prijedlog o usvajanju rezolucije i koji tvrdi da mu je “isključen mikrofon tokom govora jer mu je isteklo vrijeme”. Iako mu nije isključen mikrofon već mu je ponovo uključen iako mu je isteklo vrijeme govora. Pojedini bh. mediji su, kao i uvijek, jedva dočekali bilo kakav povod da kritiziraju Tursku, pritom ostajući slijepi i nijemi na zajedničku deklaraciju svih stranaka u turskoj skupštini u kojoj se otvoreno priznaje Genocid u Srebrenici, kao što ostaju nijemi i na video poruku turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana, koji je u nekoliko navrata isticao da je u Srebrenici počinjen Genocid i osudio one koji ga negiraju.
Ambasada Republike Turske u Bosni i Hercegovini reagirala je na ova pisanja, naglašavajući da je ta vijest “prožeta kontradiktornostima i pokušaj je dezinformisanja s namjerom da se javnost u Bosni i Hercegovini usmjeri u smjeru suprotnom od istine, umjesto tačnog informisanja, što je osnova i suština novinarstva.”
“Republika Turska sa svim svojim institucijama priznaje genocid u Srebrenici i s tim u vezi prihvata odluke međunarodnih sudova bez potrebe za dodatnim zakonom“, kazali su iz ambasade, dodavši:
“U video poruci objavljenoj na 28. godišnjicu obilježavanja genocida u Srebrenici, predsjednik Recep Tayyip Erdoğan je u nekoliko navrata upotrijebio termin genocid i otvoreno osudio ‘one koji negiraju genocid u Bosni i Hercegovini uprkos odlukama međunarodnih sudova’. Pored toga, još jučer je šest parlamentarnih stranaka u Velikoj narodnoj skupštini Turske, uključujući AK Partiju i MHP, usvojilo i zajedničku deklaraciju povodom 28. godišnjice genocida u Srebrenici.
Uprkos svemu tome, spomenuti naslov, koji je napisan za tekst vijesti, i način na koji je tekst konstruiran primjer je zlonamjernog i prilično neuspješnog novinarstva.”
Više je nego i očigledno šta opoziciona CHP pokušava. Jer, tvrditi da vladajuća AK Partija i MHP odbijaju priznati Genocid u Srebrenici samo dan nakon što su sve te stranke potpisale i objavile rezoluciju o Genocidu u Srebrenici, samo je jeftini pokušaj obmane javnosti u cilju pridobijanja bošnjačkih glasova u Turskoj, kao i stvaranja tenzija u odnosima između Bosne i Hercegovine i Turkiye.
Ista ta CHP za trideset godina nakon Agresije na Bosnu i Hercegovinu uspjela je jednoj bosanskohercegovačkoj općini pokloniti svega jedan kamion za smeće. Bosne i Hercegovine se sjete u godini jednom i to ako se te godine u Turkiye održavaju izbori.
Dok opoziciona CHP priča, Turska, na čelu sa predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom i vladajućom AK Partijom, radi i doprinosi očuvanju mira u našoj državi. Jedan od glavnih objekata u kojem se čuva sjećanje na Genocid u Srebrenici, bivša Fabrika akumulatora u Potočarima, obnavlja se upravo zahvaljujući Turskoj, odnosno njenoj agenciji TIKA-i.
Obnovljen je krov, a u toku su opsežni radovi obnove objekta u kojem se planira postaviti stalna muzejska izložba o istini o Genocidu u Srebrenici. Majke Srebrenice žive u kućama koje su napravile turske općine u kojoj je na vlasti AK Partija. A dok CHP priča o rezoluciji, predstavnici vladajuće AK Partije i njenog koalicionog partnera MHP prisustvovali su dženazi u Potočarima.
Na kraju, podsjetimo na riječi turskog predjednika Erdogana, izrečene povodom komemoracije u Potočarima ovog 11. jula.
“Danas je godišnjica Genocida koji je ostao zabilježen kao tamna mrlja u historiji čovječanstva. Ožalošćenim porodicama bošnjačkih šehida još jednom upućujem iskrene izraze saučešća. U mislima čuvamo mudrost i gorku stvarnost u riječima našeg rahmetli Alije koji je kazao: ‘Ne zaboravite Genocid jer se zaboravljeni genocid ponavlja.’ Da se ne bi slična zvjerstva ponovila, nikada nećemo ni dozvoliti da se zaboravi. Uprkos međunarodnim presudama još ima onih koji negiraju Genocid u Bosni i Hercegovini, koji kažu da se ne kaju zbog ratnog zločina koji su počinili a nažalost, ima i onih koji ih podržavaju. Osuđujem ove ljude bez savjesti i ove izjave vrijedne žaljenja.”
Izvor: Stav.ba